Ние проучвахме един многослоен обект, който има пластове и мястото е било обитавано от Бронзовата епоха до късния Османски период, което означава един период от повече от 4 хиляди години това място е било обитавано от хората.
Всъщност работата, която имахме – разкопките на залива при устието на река Ропотамо е само един елемент от много по-голям проект – Black Sea M.A.P. Това е най-мащабният археологически проект не само в България, но и в света, правен някога, като неговата най-голяма цел е изясняване развитието на Черно море като морски басейн и взаимодействието на човешките общества с тези промени на палеосредата.
Единият елемент от нашата работа са тези разкопки в залива, които всъщност проследяват съществувалите на това място пристанища от различни епохи и потопено селище от Раннобронзовата епоха.
А другият голям модул от нашия проект са изследванията с доста по-големи изследователски съдове – досега сме използвали два, тази година ще има трети такъв, с които ще се проучват наслагванията по дъното на Черно море, които биха позволили да се възстанови и да се реконструира развитието на морското ниво на Черно море (което е вътрешно море).
Следващият етап на изследването, който ще бъде осъществен с помощта на голям океанографски кораб, ще започне през август. Надяваме се да намерим кораб от античната епоха, отбеляза Калин Димитров.
Повече по темата може да научите от звуковия файл.