Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Битката за парламентарната демокрация във Венецуела продължава с референдум на 16 юли

протест във Венецуела
Снимка: БТА


Тази седмица е важна за Венецуела, където гладните бунтове и протестите срещу президента Николас Мадуро и намеренията му за конституционна реформа, която да го бетонира във властта, вече отброиха стотния си ден. Наскоро се стигна до ситуация, при която привърженици на президента атакуваха опозицията в парламента с юмруци и прътове. Същевременно преди два дни Мадуро освободи от ареста лидера на опозицията.

Значението на тези събития и ситуацията във Венецуела коментира  в ефира на "Хоризонт" Анета дела Мар- Икономова, преподавател по история и политически науки в университета "Екстернадо деи Колумбия", която отбеляза, че гражданската война в страната вече е факт:

Мисля, че гражданската война във Венецуела можем да приемем, че вече съществува, но, като всяка гражданска война, е много странна и специфична.

Не става въпрос за интерес към диалог. Звучи много странно, но, както се казва, когато няма желание да се постигне диалог, това означава, че на практика има желание за запазване на властта – в случая на Николас Мадуро и управляващата партия и опозицията, която не иска да се приложи сила, но иска да направи промяна – много сериозна промяна в решенията на Мадуро. И в момента въпросът е (звучи малко странно) какво ще стане с наследството на Чавес?

Винаги е имало опозиция във Венецуела и тя никога не е спирала да се бори срещу режима на Чавес и в момента на Мадуро, отбеляза Анета дела Мар-Икономова. Тя добави, че Чавес е бил доста по-успешен в опитите си да провежда диалог дори с несъгласните с неговата политика, въпреки че обществото във Венецуела винаги е било разделено "за" или "против" режима.

Антониета де Лопес, майката на венецуелския опозиционен лидер Леополдо Лопес, разговаря със симпатизанти и представители на медиите, след като той е прехвърлен от военния затвор Рамо Верде в Каракас (Венецуела), където ще бъде под домашен арест

По отношение на опозицията, Икономова коментира, че тя е твърде разнородна, като противопоставянията са в различни посоки:

Има опозиция, която е в самата управляваща партия – срещу Мадуро, и дори са се обявили за чависти и за истински наследници на Чавес.

Има опозиция, която е опозиция на традиционните партии, които бяха изтикани от власт и които не искат да спрат да се борят да се върнат на власт.

Има опозиция, която се зароди от тези млади хора – имаме предвид, че режимът във Венецуела започна през 1998 година – това е едно поколение от хора, които са се родили и са живели в този режим – и много млади хора не искат да продължат така, защото това се е превърнало в живот, в който те нямат никакви перспективи. И те са точно тези млади хора, които сега 100 дена са на улицата и се борят, за да спрат режима на Мадуро.  

Има опозиция и от хора, които са разочаровани. И е много ясно – как няма да бъдеш разочарован, след като нямаш пари и не можеш нищо да купиш, и си в една държава, която се разпада пред очите ти.

Такова разпадане аз, честно казано, никога не съм виждала през живота си, заяви Икономова. Тя припомни, че парламентът в страната е взел решение за провеждане на всенародно допитване-референдум – на 16 юли, което ще бъде преди насрочения от Николас Мадуро за 30 юли друг референдум, когато ще бъдат избрани 520 депутати, за да направят нова Конституция на Венецуела: Подготвен сценарий да се вземе цялата власт от Мадуро и партията му и да се изолира тотално парламентът.

Миналата година самият Николас Мадуро свали властта на парламента и се опита да го изолира, но парламентът с депутати, избрани законно, в избори – болшинството това са опозиция на официалната власт – тези депутати никога не приеха, че са извадени извън властта и продължават да действат и сега в момента са успели да подготвят, повече от 15 хиляди души подготвят този референдум, който ще бъде на 16 юли. И това е най-важното, което в момента се случва.

СнимкаТрите въпроса, които трябва да се поставят на 16 юли, са свързани с - анулиране на другия референдум – на Мадуро, тъй като е неконституционен, да се върне властта на парламента , както и въоръжените сили и  другите органи на властта да съдействат за формиране на преходно правителство, за да може да се върне демокрацията в държавата

Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.


Мария Иванчева, която е социолог и антрополог, научен изследовател в университета на Лийдс, също коментира в ефира на „Хоризонт“ политическата ситуацията във Венецуела, като представи алтернативен поглед и отбеляза, че парламентът се използва като лост за доминация, а войната в страната ще продължи заради липсата на демократична легитимност и на опозицията, и на президента. Иванчева, която работи по темата за жилищното строителство за бедните по време на социалистически режими, е провела сравнително изследване на квартали в Каракас, Венецуела и в София. По отношение на ситуацията във Венецуела тя отбеляза още:

В момента тази вълна на крайна критика към Мадуро от една страна е оправдана, защото той изпусна юздите, до голяма степен, на демократичната легитимност, която имаше правителството по времето на Чавес и през първите години на Мадуро.

От друга страна това, което трябва да се подчертае е, че по времето на Чавес бяха постигнати такива огромни привилегии за бедното население на страната - преразпределение на петролната рента и опити да се създаде все пак някаква алтернативна икономика, които за жалост се провалиха, че е много важно да започнем този разговор с отчитане на това какво беше постигнато и на фона на какво. Това, което днес наричаме венецуелска опозиция е предишният двуполюсен модел във Венецуела,  който изведнъж се съюзи срещу един прогресивен лидер.

Много сходен анализ може да се направи с това, което се случва в момента във Великобритания, където консерваторите са съюзени срещу Джереми Корбин, който изглежда като един прогресивен политик, който наистина би се опитал да отвори демократичния процес и към бедните хора, а не да прави преразпределение само към богатите и корпорациите, каза още Иванчева.

Тя отбеляза, че във Венецуела има голям отлив  от гласуване, което означава, че липсва легитимност на всички демократични институции. Това се дължи и на действията на социалистическата партия на Мадуро, но и на отлива на доверие към опозицията, посочи Мария Иванчева.  

Мнението може да чуете от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени