Предходните версии на закона също бяха внасяни в период, който дава технологичното време да бъдат приети до декември и да бъдат отразени в редовния мониторингов доклад, подчерта Славов и допълни, че август не е най-подходящият момент за обсъждане на подобни законопроекти:
Подобно обсъждане оставя едно неприятно усещане – сякаш прилича на обществена поръчка, пусната в навечерието на коледните празници със срок началото на следващата година.
Председателят на антикорупционния орган се избира от Народното събрание, той предлага заместник-председател и членове, които също се избират от парламента, председателят разпределя и ресорите, уточни Калин Славов:
Тоест един орган, който формално е наречен колективен, всъщност се превръща в едноличен. Не съм сигурен дали това е добрият модел… На практика едноличен орган, назначен по волята на мнозинството, ще действа за период от шест години.
Относно един от спорните въпроси – този за подписаните сигнали, Славов поясни, че това не прави борбата с корупцията обречена:
Много често най-важните сигнали за корупция се дават от хора, които са вътре в дадена система, вътре в дадено ведомство и има много законодателни прийоми за тяхната защита. Има изключително ефективни методи, които да предпазят подобни лица, а те много често са обвързани и от разбирането и за т.нар. "служебна тайна"...
Не ми се иска анонимните сигнали да станат повод за ново отхвърляне на този законопроект, допълни Славов.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Калин Славов чуйте в звуковия файл.