Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

21 хиляди деца, предимно роми, са отпаднали от училище

| обновено на 24.08.17 в 15:06
Снимка: БГНЕС


По данни на образователното министерство 21 хиляди деца, предимно от ромски произход, са отпаднали от училище. Информацията беше съобщена на провеждащата в Асеновград Национална кръгла маса по проблемите на етническата интеграция. Инициативата е на Община Асеновград, а поводът бяха протестите след инцидента през юни с децата от местния клуб по гребане.

В днешната дискусия за образованието и трудовата заетост се включиха вицепремиерът Валери Симеонов и омбудсманът Мая Манолова.

В началото на срещата вицепремиерът Валери Симеонов подчерта, че всички набелязани мерки от страна на държавата и местната власт пред протестиращите са изпълнени. Този модел на работа дава резултат, категоричен беше Симеонов и припомни предприетите действия от правителството конкретно в сферата на образованието: 

Групи от различни институции, които не само да обхванат всички деца, които са извън образователната система, но също така са включени и мерки спрямо родителите, които не осигуряват присъствието на децата. Държавата ще положи за първи път такива мащабни усилия и съм сигурен, че те ще дадат резултат по отношение на обхващането на всички цигански деца в образователната система.

Според Симеонов в ромския квартал няма етническо напрежение, няма нови криминални прояви, съответните служби по регистрацията също са си свършили работата. 

В същото време представители на протестиращите подчертаха, че възнамеряват в неделя да възобновят протестите, с напомнянето, че очакват още реални действия от местната власт и държавата.

Омбудсманът Мая Манолова заяви, че подкрепя третия механизъм за обхващане на всички деца в училището и ще наблюдава как правителството ще се справи. Според нея обаче задължителността трябва да върви ръка за ръка с безплатността:

Трябва да бъдат безплатни училищните форми за 4-годишните. Това ще струва около 18-19 милиона лева, които би следвало да бъдат осигурени от ресурса на Министерство на образованието. Следващата стъпка и предизвикателство е осигуряването на безплатен обяд на децата, които са обхванати в предучилищните форми.

Следобед участниците в срещата ще наблегнат на обсъжданията върху трудовата заетост. На тази среща присъстват и представители от инициативния комитет на протестиращите.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна