Убийството на две жени от бившите им съпрузи това лято предизвика реакцията на "Алианс за защита от насилие, основано на пола", обединяващ 11 неправителствени организации от цялата страна, и Фондация "Български център за джендър изследвания". Те настояват за незабавната ратификация на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба срещу насилието над жените и домашното насилие. Конвенцията, която държавата ни е подписала миналата година, но още не е ратифицирала, ще задължи държавата да промени законодателството в полза на жертвите. Така например у нас ще трябва да се инкриминира преследването.
Адвокат Даниела Горбунова от фондация "Български център за джендър изследвания" сподели за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" неофициална информация, според която 40 жени са били убити при домашно насилие в периода 2012-2014 година.
Приетият преди 12 години Закон за защита от домашното насилие не е наказателен, а гражданско-правен, което означава, че срещу насилниците се издава ограничителна заповед, а случаите с ефективна присъда при неизпълнение на тази заповед са единици, спомена Горбунова.
Той продължава да бъде заплаха. Тука има и един законов проблем – Наказателният кодекс дава възможност, ако лицето не е било осъждано и т.н., тъй като наказанието е до 3 години лишаване от свобода и не са настъпили имуществени вреди, лицето да бъде освободено от наказателна отговорност. Самите съдии казват: "Вижте, законът ни връзва ръцете".
От разказите на близките на загиналите Елена Василева и Виола Николова се оказва, че и двете жени са имали издадени заповеди за защита! По няколко заповеди за защита! Те са се оплаквали, че техните партньори, техните съпрузи, не спазват тези заповеди. Оплаквали са се в полицията, оплаквали са се до прокуратурата, обаче няма никакъв резултат. Тук е налице недостатъчно добро изпълнение на закона от страна на институциите. Това е единият голям проблем – има закон, но той не се спазва.
Твърде често органите на реда и близките оставят членовете на едно семейство да разрешават сами проблемите в него, обясни причината Горбунова и допълни:
Пострадалите от домашно насилие в голямата си част са жени, но има и много случаи на възрастни мъже, които са подлагани на тормоз, на побой от възрастните си деца, за да им вземат пенсиите, за да ги принудят да извършат някакви имотни прехвърляния...
Ние наистина трябва да алармираме за тези случаи, защото вследствие на така драстичните и събрали се два-три случая напоследък в рамките на два месеца и по-малко, главният прокурор Цацаров започна проверки, прокурор подаде оставка, в МВР също се извършват дисциплинарни проверки, значи има механизъм, по който може да се следи. Въпросът е да се повиши чувствителността на институциите.