През 2012 г. г-жа Методиева подава заявление за заплащане на лечението ѝ в страна- членка на ЕС към МЗ – Комисия за лечение в чужбина. Получава отказ от Министерството, който е обжалван от нея. Съдът отменя отказа като незаконосъобразен и следват още 2 поредни отказа. Характерно за това дело е, че профилната комисия по трансплантология три пъти се събира и три поредни пъти казва, че тя трябва да се лекува в чужбина, а не в България и въпреки това Комисията, противно на становището на специалистите, издава заповед за отказ…
От Здравно министерство посочиха, че средствата не са възстановени, защото не са предоставени поисканите медицински и финансови документи. Семейството е платило 70 000 евро за трансплантацията преди години, осъществена в съседна Гърция. Николова е категорична, че документите – и финансови, и медицински - са били представени в няколко екземпляра, но въпреки това няма плащане:
Когато става въпрос за животоспасяващи операции, които се развиват изключително бързо, Министерството проявява престъпна небрежност като бави документите, категорична е адвокатката, според която жалбите и сигналите стават все повече, а вече има и починал човек.
Още преди пет години програма Хоризонт отразява борбата на Нина и Методи Методиеви за достъп на пациентката до трансплантация на костен мозък в чужбина. Инж. Методиев, който води съдебните битки, вече също е тежко болен. Той е категоричен, че на МЗ са предоставени всички документи, с които разполага, но ведомството иска фактурите отпреди 5 години да бъдат представени по друг начин. Министерството на здравеопазването отказа коментар заради отсъствието на ресорния зам.-министър д-р Мирослав Ненков. "Преди всички" ще продължи да следи темата.