Това каза посланикът на Съединените щати Н. Пр. Ерик Рубин в първото си итнервю за „Хоризонт“ и предаването „Събота 150“. На въпрос дали вижда
връзка между темата за бойните самолети, военните заводи и напрежението между политическите партии и институциите в страната, той отговори:
Трябва да помним, че България е демократична страна, в която има избори, съответно и представители на различни интереси, различни фракции, партии и сили. Така работи демокрацията. Нормално е и винаги ще има спорове и несъгласия, както и взаимни обвинения. Така е и във Вашингтон. Затова има парламент, затова има обществено мнение и свободна преса. Тя трябва да помага на хората да се ориентират и да разбират какво се случва. Затова е толкова важно да я има.
Аз съм съгласен с президента, че моята работа е да представлявам моето правителство, моята страна и хората в нея, както и да обяснявам на българите и на българското правителство гледната точка на моето правителство. Както съм казвал често, и в това отношение трябва да се съглася с президента, изборът на бойни самолети е суверенно българско решение. То е ключово важно решение, което може да бъде взето единствено и само от българите. Много е ключово и важно това решение да не бъде повлияно отвън, защото става дума за много пари.
Ясно виждаме, че България има способни и високо квалифицирани военни като състав, който има нужда от също толкова добра и съответстваща техническа екипировка. А към момента е повече от ясно, че военният ви състав е на по-добро ниво от военната техника, с която разполагате. И това е, защото не е модернизирана откакто сте в НАТО, като изключим някои области, където има прогрес. Ние подкрепяме модернизацията и заявените цели на българското правителство и на българския парламент. Знам, че президентът Радев е съгласен, че е нужна модернизация на българската армия. Това е тема, която мога да коментирам съвсем спокойно, защото това е ангажимент, който всички съюзници в НАТО са поели, в това число и България, която е от страните, които не могат да отделят 2 процента от брутния си вътрешен продукт за алианса. Това е въпрос , важен най-вече за България,з,ащото тя се нуждае от модерна военно-техническа екипировка, за да функционирадобре отбраната й, едновременно във вътрешната и външната система за сигурност като част от Алианса.
Преди две седмици Румъния получи последните три бойни самолета F 16 и заговори за нови. Американски оръжеен гигант пък ще участва в производството на бронетраспортьори в съвместен завод до Букурещ. Посланикът обаче е категоричен, че не прави подобни сравнения между България и Румъния:
Не не правя! Не мисля, че подобни сравнения са полезни. Полезните са тези, които споменах преди малко - страните членки на НАТО, които постигат съгласие с какъв ангажимент, как и с какъв ресурс да посрещат общите си цели. Това е алианс за колективна и взаимна сигурност. Това е важно за всички членове, а не само са тези, които идват от бившия Варшавски договор. Всички обещават да имат по-голям принос към собствената си отбрана и в системата за колективна отбрана на НАТО, а когато говорим за България, най-важният елемент е тъкмо модернизацията. Ние категорично подкрепяме намеренията на българското правителство и решенията на българския парламент да придвижат този въпрос и мисля, че тази година ще видим истински прогрес в това отношение.
Посланикът отказа да коментира публикации в български медии, че ЕМКО е в забранителния списък на Държавния департамент.
Относно искането на Цветан Василев за закрила по закона „Магнитски“, дипломатът заяви:
Това е глобален закон, приложим към целия свят, и по никакъв начин не е насочен или засяга само България. Глобалният закон Магнитски да не бива да бъде грешно интепретиран или използван за политически цели от едни или други политически сили. Но не от мен зависи една или друга интерпретация. Това, което мога да направя е да дам факти, законът е достъпен онлайн и напълно прозрачно и ясно е каква е същността му.
Законът казва, че всеки американец или американска организация може да подаде сигнал за разглеждане срещу който и да било човек, където и по света. Но, това уведомяващо писмо не означава непременно решение, а само, че сигналът ще бъде разгледан. След това може да има позитивно или отрицателно становище. Ако се установи нарушаване на стандарти в поведението, Съединените щати ще се произнесат и това не е насочено към една или друга конкретна страна или конкретен човек, а към определено поведение, незачитащо законовите стандарти. Последствията ще са само за тези лица, които не зачитат тези законови стандарти и ще важат на територията на Съединените щати.
Запитан до каква степен са основателни усещанията за глобално преформатиране на стратегическите партньорства на Турция, посланик Рубин заяви:
Този въпрос е прекалено широко формулиран, за да го коментирам в дълбочина. Мога да повторя това, което държавният секретар Тилърсън каза - тази седмица ние сме много обезпокоени от ареста на няколко служители от дипломатическата ни мисия в Турция. От ареста и задържането на няколко американски граждани в Турция без адекватно обяснение и достъп до правна подкрепа. Изразихме открито тези свои безпокойства и не е тайна, че сме разочаровани и обезпокоени от ставащото там. Убедени сме, че и двете ни страни - Турция и Съединените щати се нуждаят една от друга като съюзници. Имаме дълга история на партньорство, сътрудничество и приятелство. И бихме искали да се върнем към това. Това ще е важно за нас, за света и за региона.
Запитан дали България се превръща в бойно поле на противоположни пропагандни интерпретации и информационни войни, дипломатът беше категоричен:
Този въпрос е валиден навсякъде по света. Включително и в Съединените щати където се поставя остро въпросът дали Русия се меси. От моя гледна точка най-важното е прозрачността. Когато ние правим нещо, го правим открито, пише името ни, правим го публично. Ние искаме всеки да знае какво правим. Ако някои други страни правят непрозрачни неща, задкулисно, без да признават и без да поемат отговорност за действията си, тогава това вече е повод за безпокойство. Отговорите могат да са само в свободната преса, прозрачността и достъпът на гражданите до добра информация за това какво се случва, за да могат да правят своя избор.
Почти две години след като стана посланик в София, Рубен е категоричен, че България е надхвърлила очакванията му:
България надхвърли очакванията ми. Аз съм идвал и преди това тук, но за първи път имам възможността да видя в дълбочина и наистина да опозная страната ви и българите. Съпругата ми и аз се срещаме с толкова много талантливи, очарователни българи, постигнали много успехи. Уникална, красива страна, невероятни природни богатства и богата история. Мисля че, българите понякога не осъзнавате колко безценна е страната ви - както се пее в химна ви - земен рай. Виждам от къде идва това. И на втория елемент във въпроса ви - абсолютно вярвам в нашия ангажимент към страната ви като партньор и приятел и във българския ангажимент към Съединените щати като ваш партньор. Мисля, че има национален консенсус по този въпрос. Може да има някои теми и моменти на несъгласие това е нормално при партньори. Даже това понякога е здравословно и не може да бъде интерпретирано като отслабване на много тесните връзки между двете ни страни.