Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Михов и Тома Биков: Мнозинството има сериозни аргументи да подкрепи мораториума върху иновативните лекарства

| обновено на 10.12.17 в 15:41
Прeзидентът има своите аргументи да наложи частично вето на бюджета на НЗОК. Той има и право да направи това. Използването рационално на обществения ресурс и проведените дебати по приемането на бюджета обаче ни дават основание да повторим своето гласуване в зала и да отхвърлям ветото на президента. То ще бъде повод отново да се повторят аргументите "за" и "против", но мисля че мнозинството има по-сериозни аргументи да подкрепи своето решение. Това каза за предаването "Неделя 150" по "Хоризонт" депутатът от парламентарната група на "Обединените патриоти" доц. Милен Михов. Той допълни, че очаква на промените в Наказателния кодекс, предложени от ОП да бъдат одобрени на второ четене:

Дори очакваме в дебата да се прояви една активност от страна на опозицията. При първо четене бяха заявени определени идеи, които ние сме готови да разгледаме, примерно по въпроса за дефинирането на термина "радикален ислям". Беше демонстрирано в известен смисъл позитивно отношение и се надяваме че национално отговорното поведение ще надделее над опозиционното.

Според депутата този текст би защитил българските мюсюлмани от чуждо влияние:
Трябва да подчертаем, че всъщност българските мюсюлмани и традиционният ислям в България коренно се различават по обществено, политическо и културно поведение или характеристики и от съвременните измерения на радикалния ислям. Радикалният ислям не е български продукт, той е привнесен, инжектиран! Затова защитата от него е преди всичко защита на българските мюсюлмани.

В този смисъл не водим битка с ДПС, макар че твърде погрешно бяхме обвинени, че с тези поправки всъщност поставяме знак на равенство между радикалния ислям и въобще исляма като религия.

Изказванията на турския президент Р.Т. Ердоган за ревизия на договора от Лозана не са нови, изтъкна Михов и припомни твърденията на Давутоглу за ролята на нова Турция като наследник на Османската империя и друго изявление на Ердоган за "границите на неговото сърце", които включват територии на България и Гърция.  Михов определи това като "много тежка провокация не само срещу Гърция, но и към България, а и към Европейския съюз".
Българската позиция трябва да бъде много категорична и аз мисля, че тя беше изразена чрез заместник-председателя на Министерски съвет министъра на отбраната г-н Каракачанов. Много ясно беше заявено, че подобни въпроси с провокативни и не могат да бъдат основа за едно добро сътрудничество и приятелство на Балканите.

Обединените патриоти искат Сърбия и Македония в ЕС, категоричен е Михов: 
Но в същото време ние не можем да се затворим очите пред проблемите, които съществуват с официално признатото българско национално малцинство в Република Сърбия! Нека да си припомним, че само преди няколко месеца група български лекари бяха унизени за това, че бяха доброволно отишли да направят медицинска услуга.
Мисля, че в Белград много ясно се чува какво говорят Обединените патриоти и трябва да си дават много ясно оценка, че ако министър-председателят не повдига официално въпроса, това не означава, че той не съществува.


Депутатът от ГЕРБ Тома Биков подчерта, че няма да бъде спряно финансирането на нито едно от иновативните лекарства, които са били финансирани през 2017 година, а ще бъдат въведени механизми за по-сериозен контрол:

Когато сме предложили тази мярка – за временно спиране на финансирането, ние сме обмисляли. Не сме разбрали за нея, когато президентът наложи вето. Аз смятам, че президентът допусна сериозна грешка с това вето и подходи с много сериозно неразбиране към този проблем. Допусна грешка, защото по презумпция приема, че всяко действие на правителството е лошо, а всеки съвет от страна на БСП е добър. И това води до този резултат.

Това е опит, веднъж, политически да внуши на обществото, че едва ли не ще бъдат спрени финансиранията за всички лекарства и че хората едва ли не ще умрат от най-различни болести заради правителството и заради управляващото мнозинство, и втори път, не дай си боже, зад това нещо да стои корпоративен интерес, изключително сериозен, от страна на големите фармацевтични компании, които вече са инвестирали в такива лекарства, и като всяка голяма корпоративна структура, се опитват "да си избият парите". В случая имаме, волно или неволно, защита на един много силен и голям корпоративен интерес, който държавата се опитва да ограничи в интерес на българските граждани.

Вероятно част от хората са заблудени, че ще бъдат спрени техните лекарства. Затова държа да подчертая, че леченията, които се водят в момента, няма да бъдат спрени по някакъв начин. Става въпрос за лекарства, които изобщо в момента не са въведени в България, както не са въведени някои от тях в нито една европейска държава поради това, че няма нито едно доказателство, че тези лекарства помагат, а не вредят. Какво лошо има в това държавата да провери?

Интервютата на Диана Янкулова с Милен Михов и с Тома Биков можете да чуете от звуковите файлове.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна