Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Уебсайт дава достъп до 1,5 милиона научни текстове, които могат да се ползват свободно. Зад тази научна платформа стои българинът Александър Найденов, изготвил съвместно с германския си колега Андре Гаул софтуерната програма, улесняваща комуникацията между учените. Платформата се използва от хора на науката от 60 страни, а Найденов е включен в престижната класация на "Форбс" за млади социални предприемачи.
В началото проектът тръгва от академичен инкубатор с финансова помощ от около 150 хиляди евро, разказа Найденов в предаването "Преди всички" и описа философията на научната платформа:
И ако един читател, да речем учен, математик, отвори някакъв такъв текст, важен за него, за неговата дипломна работа или за нещо, което иска да публикува, и не разбира нещо в този текст - да може просто да маркира дадената формула, да си зададе въпроса в полето на този текст и това нещо ще бъде достъпно, видимо и за други учени - дали от неговата научна група в неговия университет, или от другия край на света. И те вече могат да му помогнат, например, защото вече са чели този текст или защото знаят отговора.
Александър Найденов живее и работи в Берлин. Завършил е икономика и бизнес информатика в Германия. Преди да влезе в бизнеса с големите, се занимава с организиране на форуми за ученици и студенти, които искат да реализират свои предприемачески проекти. Той и негови приятели от чужбина и България го наричат "Идеите - това сме ние", а впоследствие създават и неправителствената организация "Обединени идеи за България".
Цялото интервю на Диана Дончева с Александър Найденов чуйте в звуковия файл.