Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Безплатно висше образование за студентите, които останат да работят в България след завършване на следването си. Това предлагат от Асоциацията на индустриалния капитал. Според Васил Велев държавните вузове получават бюджетна субсидия, срещу която не излиза очакван краен продукт.
"Не университетът, а студентът да получава тази субсидия под формата на кредит, който след завършването няма да връща, ако остане да работи в страната", поясни Велев. Ако обаче дипломиралият се студент замине за чужбина, ще трябва да връща този кредит, защото обществото е инвестирало в него. Няма да има връщане на кредита и ако младият човек, завършил висшето си образование, не може да открие свободно работно място в страната.
"За дефицитните специалности работодателите предлагат и паралелно въвеждане на стипендии", стана ясно още от думите на Васил Велев. Бизнесът би се включил в този процес, но трябва да има и на кого да се предложат стипендии, посочи той, като даде пример с липсата на кадри в машиностроенето, където бизнесът е готов да инвестира в студенти, но просто няма такива.
Имаме свръхпроизводство на юристи, икономисти и на кадри за държавната администрация, което е разхищение на обществен ресурс, смятат работодателите. АИК предлага двойно съкращаване на бройките за прием в хуманитарните специалности.
"Предложенията на работодателите са били обсъдени с просветния министър Красимир Вълчев и са срещнали подкрепа", декларира Васил Велев, който очаква съпротива от университетските ръководства.
Парламентарният отглас е разнопосочен.
Проф. Станислав Станилов от ПГ на Обединените патриоти посреща идеята за безплатно висше образование "с много задоволство и малко хумор", защото от "Атака" отдавна настояват за подобни мерки. Според Станилов подобна рестриктивна мярка, която наподобява разпределението от времето на социализма, днес е наложителна. Стоян Мирчев от БСП твърди, че левицата също припознава идеята като своя, включена в предишни предизборни кампании. И двамата народни представители обръщат внимание върху специалността медицина, която бълва кадри, докато българското здравеопазване се задъхва от недостиг на кадри.
Различните гледни точки по темата чуйте в звуковите файлове.