Според дефиниция на ООН увреждането е онова състояние, което телесен или сензорен проблем създава на човека благодарение на бариерите в средата, а не е проблем само по себе си, подчерта Панайотова и допълни, че протестът трябва да бъде за премахване на ТЕЛК-овете, а не за реформа на ТЕЛК-овете:
"Проблемът е да има достъп до работа, а не достъп до ТЕЛК-ове. Как ли живеят англичаните, където няма ТЕЛК? Как живеят холандците, където също няма? По-добре, отколкото в България. Най-малкото обществата в Холандия и в Англия срещат повече хора с увреждания – на работното място, в магазините, по улиците, отколкото ние тук."
Според Панайотова е необходимо въвеждането на система, която да оценява индивидуалните потребности на човека с увреждане, породени от съответното увреждане:
„Защото една диагноза, поставена на двама различни човека, може да бъде третирана по различен начин при двамата. Всяка диагноза оставя различни следи при всеки човек. “
Като даде примери с други държави и системи Панайотова поясни, че след като вече е налице детайлна епикриза за увреждането идва ред на индивидуална оценка на потребностите на лицето:
Работоспособността се определя от далеч повече фактори от здравословното състояние, категорична бе Капка Панайотова:
"Проблемът е как да подкрепим хората, за да могат да живеят нормално, както живеят в целия цивилизован свят, а не да преследваме ТЕЛК-овете как да издават ТЕЛК-ове."