"Един филм е безсмислен, ако се занимава само с историята и ако няма някакви проекции към днешното време". Това каза в интервю за предаването „Хоризонт до обед“ режисьорът Костадин Бонев преди премиерата на филма „Изкореняване" в Деня на арменския геноцид. Днес филмът ще бъде показан и в Пловдив и в Стара Загора, а до края на седмицата във Варна и в Шумен.
Арменският журналист Хрант Динк е нарекъл случилото се преди 100 години „изкореняване“. Това е причината да бъде убит на улицата в Истанбул.
"Хрант Динк е съвършен публицист, той не се е усещал и не се е изживявал като революционер, а обратното – имал е много умерена позиция. Искал е да съдейства за доброто съжителство на съвременните турци и арменци в Турция, но съвсем естествено е искал историческите факти да бъдат осветени – нещо, което не се прави вече много дълго време. Разбира се, за убийството на Хрант Динк на улицата могат да бъдат извадени всякакви причини, но е факт, че това убийство го превърна в знаме и всяка година на днешния ден, когато арменците в Истанбул почитат загиналите, на първо място те носят портрета на Хрант Динк", разказа режисьорът.
За музиката на филма са помогнали арменските копродуценти, които се погрижиха да осигурят правата за ползване на музиката на двама световни композитори Арто Тунчбояджиян и Серж Танкян.
Бонев заяви, че протестите в Армения не са изненадващи: "Още докато снимахме филма, се усещаха такива настроения".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.