Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София е домакин на среща за многостранно финансово сътрудничество в рамките на механизма "16+1"

| обновено на 05.07.18 в 14:13
Снимка: архив

Посещението на китайския премиер Ли Къцян и срещата на върха "16+1" са предшествани от голям междубанков форум, организиран от Българската банка за развитие. Участниците в него ще обсъдят възможностите за различни проекти в Централна и Източна Европа.

Основният интерес на китайските инвеститори е свързан с изграждането на транспортна и енергийна инфраструктура. Българската банка за развитие работи по възможностите за разширяване на китайските инвестиции, заяви министърът на икономиката Емил Караниколов:

„През изминалата година ББР сключи с Китайската банка за развитие кредитно споразумение за подкрепа на съвместни инвестиционни проекти на стойност 80 млн. евро, като финансирането е допринесло за развитие на важни за икономиката на България проекти в областта на транспорта, възобновяемите източници, строителство, промишленост, земеделие и други сектори. През 2017 г. с ББР бе сключено и споразумение за финансово сътрудничество за кредитна линия за 50 млн. евро за финансиране на българския бизнес“.

Преди два дни представители на 14-те банки от междубанковата организация, които представляват държави от Централна и Източна Европа, заседаваха в София. Това ще доведе до по-задълбочено сътрудничество и обмяна на опит, които са изключително важни за успешното завършване на големи проекти, категоричен е Караниколов:

„Създаването на междубанковата асоциация между Китай и страните от Централна и Източна Европа през миналата година се превърна в едно ново измерение, което ще придаде по-голяма конкретика на политическите разговори, подпомагайки развитието на цялостната инфраструктура, реализирането на двустранни и многостранни проекти“.

В това е напълно съгласен и председателят на Управителния съвет на Китайската банка за развитие Хуайбан Ху:

„За нас е важно да продължим да гледаме напред. Сътрудничеството с държавите от Централна и Източна Европа има много важна роля във формата „16+1“. Трябва да се засили съвместната работа в областта на иновациите. Нужно ни е по-прагматично сътрудничество. Всички държави трябва да имат добра структура на заемите. За периода 2018-2020 г. междубанковата асоциация е сключила договор за действие за обмен на опит със страните от региона“.

Емил Караниколов е напълно убеден в потенциала на сътрудничеството между Китай и държавите от Централна и Източна Европа:

„Форматът 16+1“ от инициативата „Един пояс, един път“ вече има съществен принос за новата динамика в икономическите връзки, политическия диалог, обмена на идеи и специалисти, както и за засилен интерес на китайските компании към тези части на континента. България отдава важно значение на инициативата като платформа за нови възможности в посока засилване на инвестиционното и търговското сътрудничество“

Именно затова утре и в събота в София ще се проведе среща на Върха във формата „16+1“.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна