Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Иван Маджаров: Рано е да се говори, че в България има консенсус за здравна реформа

Снимка: БГНЕС


„Здравна реформа може да се направи само с консенсус. Тя трябва да бъде осъзната от всички политически сили и не трябва да бъде използвана предизборно. Рано е да се говори, че в България имаме такъв консенсус“. Това заяви в предаването „Нещо повече“ д-р Иван Маджаров – председател на БЛС.

До края на септември здравният министър Кирил Ананиев трябва да представи в НС концепцията си за здравноосигурителен модел. Председателят на БЛС заедно с колегите си от Стоматологичния и Фармацевтичния съюз вчера имаха възможност първи да се запознаят с намеренията на Ананиев. Сред идеите на министъра е въвеждането на задължителна допълнителна осигуровка от 12 лв., която ще е 2% от доходите на сега осигуряващите се.

„Беше ни представен идеен проект, който включваше 2 различни варианта на промени. Не сме видели все още писмено документ, презентация или нещо, което да е черно на бяло. Предлага се в единия от вариантите да се въведе още един фонд, който да бъде задължителен и който всички граждани, които сега задължително се осигуряват, задължително да се осигурят и в него с 12 лв.“, коментира Маджаров. Тази допълнителна вноска обаче ще се отрази най-много на най-бедните, съгласи се той и добави:

„Вероятно се търси някаква солидарност при събирането на средства, защото има солидарност и при разходването. Може би става въпрос за това да не се позволи застрахователите да си подбират по-богати клиенти.

Д-р Маджаров добави, че ще има и трети стълб за застраховане, който ще бъде доброволен. Той посочи, че кои са притесненията им:

„Основните са тези, че става въпрос за допълнително финансово натоварване на и сега натоварените прилежно плащащи здравни осигуровки граждани. Има една голяма група, която не плаща и те не са социално слаби. Има добре платени граждани, които избягват плащането на осигуровки. Там мерки не се предвиждат. Другото притеснително нещо е, че под формата на въвеждане на нови играчи по плащането, някак между другото решават, че трябва да премахнат договорното начало. Някак тихомълком предвиждат да отпадне рамковия договор и участието на съсловните организации във формирането на политики. Най-лошото за пациентите и за държавата е било точно в момента, когато административно един или двама души взимат решение и определят цени, обеми и цялото здравеопазване в България“.

Според д-р Маджаров всичко това вещае по-скоро хаос отколкото подредена система. Лекарите обаче са получили уверение от министерството, че това е само идеен вариант и очакват предложения. Искрено се надявам да не превърнем общинските болници в предприятия на бюджетно финансиране, каза още председателят на БЛС и добави:

„Ако бъде приета тази промяна, нормативните промени трябва да се направят през пролетта и евентуално да влезе в сила в началото на 2020 г.".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна