Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учител в Швеция: Учителят трябва да насочва децата в техните открития и изследвания

Ролята на учителя е на ментор, той трябва да насочва децата в техните открития и изследвания. Това каза в интервю за предаването „Хоризонт до обед“ Сабрина Трад, която преподава в международно училище в Швеция. Преди да замине за скандинавската държава, Сабрина е учител по програмата на „Заедно в час“ и за година е в училището в с. Челопеч, където преподава история и география.   

В училището, в което работи Сабрина, няма училищни звънци. Денят за децата започва в 8.00 часа. В 9.30 часа имат пауза за здравословна закуска. Обядват рано - в 11.00 часа, като класният се храни с тях. Обядът се доставя с общински камиони, на който пише: „Благодаря за храната“. Във всички училища в Малмьо ядат едно и също. Независимо от времето, а то обикновено е лошо, шегува се Сабрина, децата прекарват почивките си навън. Часовете се редуват със свободното време и така до 14.30 часа. Малките учат математика и два езика. Имат физическо, музика, изобразително изкуство и драма, както и т. нар. „интердисциплинарен предмет“. За една учебна година по него се покриват шест раздела, свързани с хуманитарните и природните науки. Предметите, които учат децата, са тематично обвързани, за да бъдат знанията им по-всеобхватни.

„С програмата, по която учат, децата излизат готови да приемат света такъв, какъвто е, без паника“, казва Сабрина. Тя работи в държавно училище и в него има доста деца на бежанци или тежки с тежки съдби.

През втория срок има специалната спортна седмица. Тогава посещават безплатно различни клубове, а местната власт им осигурява забавни занимания, разказва Сабрина. И за учителите е помислено - през първия срок имат по един ден на месец, в който планират съвместно работата и професионалните обучения и прецизират методите си. Разбира се - проблеми има, но се търсят подходящите решения. Тя казва:

„В Швеция също има проблем – висока е средната възраст на учителите. Сега имат политика да вкарват неквалифицирани кадри като асистенти, просто за да има млади хора в училището“.

Често в класовете на най-малките също има асистент. Заедно с учителя се грижат за 20 до 25 деца. Сабрина казва, че административно много по-малко работа имат учителите.

В Малмьо нямат и строго фиксирана продължителност на часовете и почивките, защото последните зависят от конкретните задачи на децата. Често интерактивните занимания ги увличат и за повече от 60 минути, споделя Сабрина.

Материалната база в училищата в Швеция не се различава особено от тази в средностатистическите училища у нас. Няма нищо луксозно, но на всеки ученик се дава таблет или компютър, който може да ползва и вкъщи, уточнява Сабрина. Парите в системата се харчат винаги с едно наум.

Четенето се насърчава, а учителите са длъжни да отделят комфортен кът в стаята, където да четат заедно с учениците. Има и поне 1 час, който се провежда в библиотеката. В международното училище са ангажирани и с много общественополезни задачи. От малки децата работят по проекти в подкрепа на училището или града. Някои се насочват към бездомните хора, други към децата в болници, трети към младежите с депресия, а четвърти - към екологични проблеми, обяснява Сабрина, която е особено горда и с учениците си, и с работата си.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени