"В България вече има известна практика. Строго формално втора партийна телевизия, но телевизиите от този тип са доста повече, а медиите с партийна ориентация – още повече. В България е възможно политическа партия да бъде в основата на телевизия, макар че това беше дълго осъждано решение", заяви проф. Огнянова. Тя даде примери с телевизия „Скат“, която се свързва с определен политически проект, и телевизията на партия „Атака“ - "Алфа".
Проф. Нели Огнянова оспори тезата, че партийните телевизии у нас нямат успех и припомни казуса „България без цензура“:
"Случи се така, че един проект, напълно изкуствено създаден, без социална база, много бързо тръгва благодарение на това, че е мощно финансиран, успя да привлече известни личности, постигна резултати, както знаем има депутати от това движение в Европейския парламент. Така че отново основната работа остава за зрителите и слушателите - за медийната грамотност. Те просто са длъжни да се ориентират в това кой кой е и какви са истинските послания зад картината, която виждаме в телевизията или зад посланията от микрофоните, защото предстоят избори - 2019-а започват изборите и всеки глас е много ценен".
Визирайки преливането на телевизионни в политически проекти, проф. Огнянова отбеляза, че не случайно Европейският парламент е приел резолюция, с която осъжда по-новите, по-изтънчени похвати за заглушаване на критиката: "Европейският парламент казва "като се изкупуват търговски медии от приближени на правителството, например."
Нека да мислим за общата картина - при партийните телевизии поне може да се прави избор от този, който гледа, изтъкна специалистът:
Според Огнянова би трябвало да разсъждаваме кое е за предпочитане - да имаме телевизии, които са собственост на бизнесмени и това да е всичко, което знаем за тяхното финансиране, или да имаме "откровено известно политическо партийно финансиране".
Темата е разгледана в звуковия файл.