Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цанка Миланова: По-скъпо е да бъде дарена храна, отколкото да бъде унищожена

Снимка: bgfoodbank.org

По-скъпо е да бъде дарена храна, отколкото да бъде унищожена. Това заяви в предаването „Преди всички“ Цанка Миланова, изпълнителен директор на Българската хранителна банка.

„Миналата година храна до социално слаби е достигала, благодарение на компаниите, които имат излишна и все още годна храна и решават да я дарят. Дарителите са те. Това, което Хранителната банка прави, е да предложи едно добро логично и бързо решение, за да може тя бързичко да стигне до тях. Става дума за около 220 тона храна, която сме успели да предоставим на хора в нужда. Не мога да бъда много голям оптимист, че имаме тенденция на нарастване на тези количества, въпреки че в България продължаваме да изхвърляме годишно над 670 хил. тона, а до Хранителната банка достигат дори по-малко храни – ако през 2016 г. те са били 270 тона, за миналата година са 220 тона“.

От началото на 2017 г. очаквахме промени в Закона за ДДС, които да преобърнат тенденцията, каза Миланова и добави:

„За жалост, година по-късно сме свидетели не само на спад в даренията, но и на новата бариера за даряване на храна, а тя се състои в една маркировка, която е предвидил законодателят за храните с кратък срок на годност, които биват дарявани. Там дарителят следва да постави текст „Дарение, не подлежи на продажба“ по начин, който не може да бъде заличен. А когато става дума за малки опаковки – това е текст, който неизбежно покрива част от етикета и от важна информация, а не бива да се прави това. Наред с това изискване много фирми се отказаха да даряват, защото имаха очакването, че именно тази промяна ще е нов стимул, а не нова бариера. Сега сме в ситуация, в която отново е по-скъпо храната да бъде дарена, вместо да бъде унищожавана“.

Миланова казва, че са в контакт с институциите, които подготвят новия Закон за храните. Там предложението е тази маркировка да отпадне, посочи тя.

Миланова подчерта още, че Хранителната банка е в състояние да приема всички групи храни, независимо от температурния им режим. По думите й капацитетът им е на ден да получат и разпределят до 4,5 тона храни. Не можем да приемем храна, приготвена в домашни условия, или храни, донесени от индивидуални лица, каза тя.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени