Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момчил Панайотов: Ако хората знаят повече за лавините, по-голям е шансът им за оцеляване

След като доцент Петър Янков - преподавател в НСА и председател на сдружение „Българско ски училище“ заяви пред БНР, че липсата на регламентация за каране на ски извън пистите е една от причините за зачестилите трагични инциденти с лавини у нас и разкритикува и липсата на „лавинен бюлетин“ у нас, Момчил Панайотов - председател на Българската асоциация по ски свободен и екстремен стил и лектор по „Лавинна безопасност“  коментира за предаването „Хоризонт до обед“, че „би могло да се мисли по отношение на регламентиране на официални маршрути за каране извън писти“.  В България обаче това е по-трудно осъществимо, отколкото в Европа, където вече се прилага:

„Повечето места, в които се карат извънпистово ски в България, се намират в национални паркове и природни паркове, което значи, че дейностите, които се извършват извън курортите, трябва да са съгласувани с плановете за управление на тези паркове. Нещата стават малко по-сложни и не зависи само от доброто желание, а от различни ограничения“.

Той изтъкна, че е имало такива предложения в новите планове за управление на парковете „Пирин“, „Рила“ и „Витоша“, но тези планове не са били приети:

„По света горе-долу са 2 вида практики. Едната е ходене в планината като ски туризъм, където всичко зависи от избора на терен условия, от хората, които ходят или от техния водач. Другият вариант е в близост до курортите да има т. нар. „фрии райд“ маршрути, за които отговаря специален патрул на курорта. Това в България не виждам как ще се случи в момента, предвид че курортите ни като цяло заемат позиция, че не отговарят по никакъв начин за терените извън пистите“.

Хората, които искат да практикуват извънпистово каране в България, разчитат на "много ограничена" информация, отчете той и също изтъкна ползите от лавинния бюлетин, какъвто в България няма:

„Остава човек наистина да има достатъчно добра подготовка, за може да разчете условията на база на прогнозата на времето и това, което вижда в планината и да направи своята лична преценка. В България културата за наемане на водачи, за да се правят подобни карания не е добре развита и в близките години не очаквам да се развие много по-активно“.

Ролята на Планинската спасителна служба е да спасява от инциденти. В миналото тя е имала и контролни функции, но това е отпаднало, подчерта Панайотов. Сега службата дава препоръки с цел превенция на инциденти. Да се забранява да се кара извън ски-пистите е правило, което не работи, убеден е той:

„Държавите, които се опитвали да забраняват извънпистовото каране и изобщо да забраняват дейности в планините, са стигнали до неособено добри резултати. Като цяло се върви към регулация“.

Панайотов не очаква скоро у нас да бъде въведен работещ режим: 

„Перманентни ограничения просто ще са само едно измиване на ръцете, поредното бих казал“.

В България нямаме голям брой инциденти с лавини. Статистически инцидентите са по-малко отколкото в алпийските страни, подчерта той и изтъкна, че най-важният фактор за намаляването им е образованието:

„Колкото повече знаят хората, колкото повече разбират опасността и факторите, които влияят на тази опасност, толкова по-голям шанс имат те да вземат верни решения в една критична ситуация“.

Ситуацията в момента е бих казал по-скоро добра, но тенденцията за развитие към края на седмицата не е добра, така че хората наистина трябва да внимават, предупреди Панайотов.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна