За БНР доцент Цветков изтъкна, че изследването обхваща период от близо 70 години от 1957 до 2018 година. Изключителен интерес към антиоксидантите се наблюдава след 1990-та година и особено от 2011 до 2018 година, когато са публикувани приблизително 170 000 статии. Учените в света са насочеили своето внимание към индивидуални съединения - молекули - извлечени от растения. Впечатление правят многото изследвания за ефекта на ресвератрол, цистеин и куркумин. При пациенти между 60 и 93 години приемането на куркумин довежда до подобряване на мозъчните функции, изтъкна Атанасов, но предупреди, че в природен вид той не е много биодостъпен:
„Куркуминът е едно нестабилно съединение, което много бързо се разгражда в нашия организъм. Същото важи и за развератрола. Те подлежат на много бърз метаболизъм. Просто не мога да си обясня понякога какви количества биха били достатъчни, за да получим някакъв ефект“.
Не само в България има тенденция за разпространяване на хранителни добавки, но и употребата на чисти плодове е много полезна, изтъкна ученият в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“.
„Основният проблем на тези продукти е тяхната биодостъпност. Основната предизвикателство пред учените е именно и водоразтворимостта тези продукти. В чист вид те са много трудно разтворими във вода. Имаме желанието да започнем един международен проект, свързан с развиването на нанотехнологиите и такъв тип продукти като ресвератрола и куркумина да могат да бъдат по-достъпни за човешкия организъм – за повишаване на тяхната биодостъпност“.