Това е проект, който в световен мащаб е най-доказаната програма за ефективно ранно детско развитие. Създаден е преди повече от 40 години от Университета в Денвър, Колорадо, обясни в предаването "Преди всички" акушерката Мария Евгениева.
Лицензираната програма е преминала през пилотен етап в София, където има близо 100 участващи майки, а сега отваря офис и в Пловдив. Амбицията е и там да бъдат включени едновременно 100 майки на новородени.
Тази интензивна програма за домашни посещения е разработена специално за майки с високорисков профил, поясни Евгениева. „За България тази група беше определена като млади майки, под 22-годишна възраст, които очакват първото си дете.“
Заради липсата на целенасочена политика относно тийнейджърските бременности, по който показател сме на водещо място в цяла Европа, към момента Тръст за социална алтернатива е единствената организация, която систематично работи с млади майки в рискова възраст, посочи още акушерката. „Нямаме нито едно изоставено бебе в програмата“, добави тя.
Основната цел на програмата е майката да получи добри родителски умения, а на следващ етап - да може да подобри живота си, да планира следващи бременности, да завърши образованието си и да си намери работа.
Затова и първите хиляда дни започват от мига на откриването на бременната жена в риск, като грижата по програмата продължава до навършване на първите две годинки на детето. "Основната цел е, от една страна, по време на бременността майката да осъзнае важността на регулярното ходене на прегледи, да се погрижи за себе си“, отбеляза Мария Евгениева.
"Към екипа имаме прикрепени сътрудници на терен, които обикалят, включително ходят в различните училища, където говорят с педагогически съветници, с директори, казват за проекта и ако има някоя майка, която отпада от училище, да можем да я включим в момента. Няма какво да се лъжем - в ромските квартали всъщност е най-концентриран процентът на млади момичета, които са бременни."
Мария Евгениева насочи вниманието и към критичния недостиг на медицински сестри и акушерки. "В Пловдив в момента сформираме екип в продължение на вече една година. Опитвахме се да съберем екип от 6 човека. Една година ни отне набирането на четири човека. Просто е много критично положението."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.