„Мандатността в упражняването на публичната власт, заедно с провеждането на честни избори, е сред фундаменталните критерии, които определят една държава като демократична. В България, надявам се, не е установен диктаторски режим или режим на наследяване на властта, че да оставяме хора да управляват или регулират цели сектори. Законите трябва да се спазват, независимо от политическата конюнктура. В случая ако не се предприеме спазване на процедурата, се рискува най-малкото да се хвърли съмнение върху основанията за легитимност на ЦИК. В определен смисъл хората в ЦИК стават заложници на депутатските прищевки. От друга страна тези действия на парламента, грубото погазване на закона, дават отблъскващ сигнал към обществеността и по този начин се детронира доверието в институциите“, изказа мнение Славев в предаването „Преди всички“.
Политическата интрига в случая с ЦИК е, че според Изборния кодекс парламентът избира и назначава само 3-ма от общо 21 членове на Комисията, останалите са в ръцете на президента, обясни той.
Според него Народното събрание изпада в политическа и юридическа черна дупка, когато става въпрос за избор на органи.
От Института за правни инициативи настояват при провеждане на такива процедури за избор да има и обществена и експертна широка дискусия за състоянието на сектора. Задължително условие е кандидатите да представят концепция за управление, допълни Теодор Славев.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.