От своя страна патриарх Неофит каза, че темата не трябва да се политизира. Патриархът и главният секретар на Светия Синод архимандрит Герасим коментираха след срещата, че законопроектът е добър за вероизповеданията.
"От юридическа и религиозна (гледна точка - бел.ред.), а не от политическа - по целесъобразност, ставаме свидетели на грозно и изопачено действие на ГЕРБ в съдружие с друга партия. Това е гротеска от гледна точка на правото", коментира в интервю за "12+3" доц. Дилян Николчев, преподавател в Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
"Принцип в правото е да няма привилегии, Конституцията ни повелява, че всички хора са равни по права. Юридическите лица са равни с физическите. Законът и Конституцията бяха грубо нарушени от водещата политическа сила. Вярно е, че държавата може данъчно да подпомага регистрираните вероизповедания, но тогава Министерството на финансите прави одит", подчерта доц. Николчев.
"Законът за вероизповеданията казва, че религията не може да се използва за политически цели. Всъщност в случая това е целта. Има политически контекст, който мнозина трудно съзират. БПЦ и мюсюлманското вероизповедание заемат голямо място на физическата карта. Политическите партии нямат такива възможности за пропаганда като двете основни вероизповедания. Представете си какъв ефект би могъл да има реверанс под формата на храмови послания", допълни експертът.
"Трябва публично да бъдат оповестявани приходите и разходите - нещо, което не се случва с религиозните вероизповедания. Те трябва да са образец и мярка за поведение. Какъв пример дават с това, че не плащат данъчните си задължения към държавата".
Още по темата чуйте от звуковите файлове.