Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Световния ден за информиране за епилепсията - Purple day, анкети в България потвърдиха:

Предразсъдъците към епилептиците са живи

Преподаватели и родители трябва повече да знаят, за да помагат наистина

Децата с епилепсия са с ограничен достъп до здравни услуги, а 91% от преподавателите у нас смятат, че знанията им за това заболяване не са достатъчни. Бариерите съществуват и обикновено се слагат от възрастните, дори когато говорим за интегрирането на пациентите сред децата.

Данните и изводите са въз основа на изследвания в България.

В рамките на проекта "Равни шансове за деца и младежи с епилепсия и техните семейства" е направено проучване сред 370 родители и хора с увреждане, посетени са 36 училища.

Много от педагозите признават, че не са достатъчно информирани за епилепсията и искат обучение, защото не знаят дали биха се справили в някои ситуации, коментира Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.

За разлика от родителите, младите хора са склонни да експериментират, за да навлязат на трудовия пазар, да създадат умения и колегиални отношения – отбеляза психологът Милена Маринова. Важно е обаче отрано да им се вдъхне увереност и самочувствие. Разбира се съществен въпрос е дали да се обявява диагнозата епилепсия при кандидатстване за работа или постъпване в училище. Тук подходите са различни, но когато човек първо се утвърди като професионалист и тогава съобщи – диагнозата не изглежда толкова плашеща.

Сравнението с предишни изследвания води до извода, че все още потребността от пълно включване в обществото на хора с увреждания или с епилепсия не е удовлетворена – формулира Галина Маркова от Нов български университет, д-р по клинична социална работа. И това е послание към т.нар. помагащи професии

Социалните услуги не трябва просто да осигуряват помещение и кадри, а наистина да приобщават хората с нужди. Най-непроменената с години система в това отношение е образователната.

А здравеопазването е свързано с труден достъп, проследяване и лекарства и – по думите на д-р Маркова – създава усещането за скъпи услуги.

Чуйте репортажа за подробности по темата.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна