Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лидерите на ЕС предлагат отлагане на Брекзит до 31-ви октомври

Британските евродепутати не могат самостоятелно да решат дали да останат в ЕП след Брекзит, заяви говорител на ЕК

| обновено на 11.04.19 в 14:13
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лидерите на 27-те страни в Европейския съюз и британският премиер Тереза Мей са договорили гъвкаво удължаване на срока за излизането на Великобритания от Блока до 31-ви октомври.

На пресконференция в Брюксел той посочи:

"През това време ходът на действията ще бъде изцяло в ръцете на Великобритания. Тя все още може да ратифицира споразумението за напускане, като в този случай удължаването ще бъде прекратено. Може да преразгледа и цялата стратегия за Брекзит, което може да доведе до промени в политическата декларация, но не и в споразумението за напускане. До края на този период Обединеното кралство ще има и възможността да отмени чл. 50 и да се откаже напълно от Брекзит".

Премиерът Бойко Борисов заяви, че не си е тръгнал по-оптимист  след решението на Европейския съюз за Брекзит снощи, но изрази удовлетворение от това, че срокът е достатъчно дълъг:
"Длъжен съм да обясня, че сме положили всички усилия. Обединеното кралство може да си оттегли нотификацията по всяко време", подчерта още Борисов.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че е доволен от постигнатото споразумение и добави:

"Брекзит без сделка би бил пълна катастрофа, всеки го знае. Така, че аз и Доналд се опитваме да избегнем именно това. /.../ Когато отново се срещнем през юни, няма да предоговаряме споразумението за оттегляне нито помежду си, нито с Обединеното кралство, тъй като обратното би застрашило предпазния механизъм. Харесва ми решението, което взехме тази нощ, тъй като крайната дата бе фиксирана на 31-ви октомври. Аз трябва да напусна офиса си на 1-ви ноември. Затова много се надявам тогава да нямаме заседание през нощта, защото иначе трябва да си тръгна в полунощ“.  

Тереза Мей заяви, че Европейският съюз е изпълнил нейното ключово искане в споразумението за шестмесечно удължаване на срока за Брекзит да бъде включена клауза за ранно напускане на общността:

"Продължавам да вярвам, че трябва да напуснем Европейския съюз със сделка възможно най-скоро. Удължаването може да бъде прекратено в момента, в който бъде ратифицирано споразумението за напускане, което беше основното ми искане. Това означава, че ако успеем да напуснем ЕС в първите три седмици на май, не трябва да участваме в европейските избори и може официално да напуснем през юни".

"Знам, че много хора бяха притеснени, че поисках това удължаване. Досега Великобритания трябваше да е напуснала Европейския съюз и искрено съжалявам, че не успях да убедя парламента да одобри сделката. Изборите, пред които сме изправени сега, са тежки и времевата рамка е ясна. Така че сега трябва да продължим с усилията си да постигнем консенсус по сделка, която е от национален интерес", каза още Тереза Мей.

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че това, което е убедило европейските лидери да позволят удължаване на срока за Брекзит, е фактът, че Тереза Мей смята, че е възможно британският парламент да приема междупартийно споразумение.

Макрон заяви, че поема отговорността за блокиране на по-голямо удължаване на срока за излизането на Великобритания от Евросъюза. При напускането си на Европейския съвет в Брюксел Макрон заяви, че е защитавал тази позиция в името на общото благо, въпреки че повечето европейски лидери са били за по-дългосрочно отлагане на Брекзит:

"Мисля, че постигнахме най-добрия възможен компромис. Първо, защото той запазва единството на 27-те; второ, защото се отзовахме на искането на Обединеното кралство да получи повече време, за да постигне споразумение по сделката за оттегляне, договорена преди няколко месеца; и трето, защото така запазваме доброто функциониране на Европейския съюз".

Британските евродепутати не могат самостоятелно да решат дали да останат в Европейския парламент след оттеглянето на страната им от ЕС. Това заяви днес говорител на Европейската комисия, съобщи БТА.

Той отбеляза, че въпросът е уреден от договора за ЕС. Всяка страна от Общността има права и задължения по договора и те отпадат, когато държавата напусне ЕС, добави говорителят.

По неговите думи въпросът не подлежи на тълкувания, затова ЕС не е предприел подготовка за действия в подобен случай. С отговора на говорителя бе изяснено, че ако през май Великобритания отново излъчи евродепутати, те ще трябва да напуснат ЕП с оттеглянето на страната им от ЕС.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна