На церемония в Лондон бяха връчени „Българските бизнес награди“.
Конкурсният формат цели да насърчи находчивите българи, които развиват бизнес в Обединеното кралство, като ги възнагради за тяхната упоритост, постоянство, иновативност и предприемачески дух. Организаторите освен това искат да покажат, че българите могат да успеят навсякъде по света, допринасяйки за развитието и икономиката на страната приемник, в която са избрали да се развиват и да живеят, както и да популяризират България, българските стоки, услуги и нововъведения.
В холивудски стил в „Канари Уорф“ в сърцето на лондонския финансов център за първи път бяха връчени "Българските бизнес награди" в Обединеното кралство. Независимо жури преди това бе разгледало номинациите в отделните категории и бе определило победител, но бяха връчени също и награди на клиентите и публиката, които в някои от категориите съвпаднаха с мнението на журито.
Бяха раздадени награди в 24 категории, сред които за предприемач на годината, малък и среден бизнес, голям бизнес, интернет бизнес на годината, образователна дейност на годината.
Двете организаторки на събитието Деси Колева и Ирена Сиракова видимо бяха доволни от неговото протичане.
Ирена Сиракова припомни за БНР защо се провежда този конкурс, какви са целите:
„Основните цели на Българските бизнес награди във Великобритания бяха да обединим българския бизнес, да покажем, че има много работливи, талантливи и успешни хора, които се справят с предизвикателствата в страната и допринасят за икономиката й. Също така имахме желание да обединим българските бизнеси да си сътрудничат повече и да работят заедно и нядаваме се догодина да имаме по-добри резултатти. Но като за първа години са справихме отлично.“
- Виждайки всъщност колко много хора дойдоха, колко много представители на бизнеса, предполагам, че сте доволни като организатори, че целите са постигнати.
„Залата беше препълнена. Това, разбира се, нас като организатори много ни радва. Радваме се, че видяхме толкова много представители на английския и български бизнес тази вечер тук. Със сигурност има още какво да се желае. Надяваме се догодина тези цифри на бизнесите да се удвоят, но като за първа година 170 души на такова събитие смятаме, че е много добър резултат.“
- Направи ми впечатление, че всъщност има много бизнесдами, като че ли повече от бизнесмените.
„Ние наблюдавахме същата тенденция, но предполагам, че по-скоро бизнесгосподата не са се престрашили да номинират техните бизнеси. Надяваме се догодина да имат повече кураж.“
И тъй като несигурността и неизвестностите около Брекзит продължават, избягването на нов въпрос за Брекзит просто е неизбежно.
„Някои от бизнесите наистина имат сериозни опасения, защото това ще засегне финансово бизнеса им. Аз и предния път споделих за един такъв примерен бизнес. Той не е само един, разбира се. Но все пак да изчакваме да видим каква ще е ситуацията. Може да се окаже всъщност, че Брекзит ще се случи по благоприятен за бизнесите начин и това ще им даде възможности. Надяваме се на най-доброто развитие, пък да видим какво ще се случи.“
- Какво разбирате под благоприятен начин?
„Под благоприятен начин разбирам реално да се отворят повече възможности за наистина инициативните бизнеси. Да се отворят нови врати, нови пролуки и те да могат да се разрастват.“
Ирена Сиракова сподели и какво предизвиква най-голямо удовлетворение:
„Най-много ме радва като постижение тази година, че всъщност българските бизнеси показаха, че могат да работят заедно и да бъдат задружни. Ние наблюдавахме много създадени инициативи между различни бизнеси, които бяха номинирани във формата. Контактите, които те създадоха и партньорснтвата, които създадоха смятам, че им помогнаха да се развият и да вървят напред. Това изключително много ме радва. Призовавам повече български бизнеси във Великобритания да имат смелостта да се включват в подобни формати, защото те са престижни. Такива награди в Ангиля много се ценят и отварят много врати. Така че всяка една такава наградаи им дава много възможности. Нека се възползват от тях.“
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.