„Малки общини, в които големи частни работодатели създават заетост, привличат хора от съседни общини, и когато между общините има добра свързаност, инфраструктура, това изключително добре влияе. Тогава процесът на обезлюдяване е много по-забавен, тъй като хората предпочитат да пътуват всеки ден до работа, но да останат по родните си места“, обясни тя в предаването „Преди всички“.
„Челопеч, Божурище, Пирдоп, Летница, Сапарева баня, Несебър – това са малки общини, в които има големи работодатели и които се развиват добре. Те се разширяват, търсят нови хора, склонни са да инвестират в професионално образование. Оказва се, че над 60% адекватност на професионалното образование има в общините, в които бизнесът работи, инвестира, разширява се, търси хора и е преценил, че дългосрочно има смисъл да полага усилия за подобряване на образованието“, каза още Светла Костадинова.
По думите й местната общност би могла да бъде привлечена, когато се подобрява както свързаността между общините, така и основни услуги като здравеопазване и образование.
В Северозападна България има масирано заминаване на хора в трудоспособна възраст, подчерта тя и добави, че това е причината бизнесът да не намира смисъл да инвестират там:
„Бизнесът търси разнообразни фактори, които са различни за всеки бизнес и за всеки регион. Това, което трябва да се направи, е на първо място самите региони да осъзнаят къде им е проблемът“.
Костадинова препоръча по-голяма децентрализация – повече възможност за ресурси, които да остават в общината и с които кметовете и областните управи да могат да работят. Предлага се също и част от подоходния данък да остава в общините.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.