"В САЩ само за 2019-а г. са се случили 255 случая на масови убийства. Доказано е, че само 25% от тях са свързани с психиатрично разстройство. В почти 100% от случаите извършителите са мъже. Дори тези, които ги правят по психиатрични причини, имат разстройства, които са еднакво разпределени сред мъжката и женската популация. Така че въпросът за социалните фактори е 3 пъти по-голям от въпроса за психиатричните фактори". Това каза пред БНР д-р Румен Петров - психолог, психиатър, преподавател в Нов български университет.
Според психиатъра общият профил на тези извършители на масови убийства е на хора, изолирани в работата и в личния си живот. Хора в екзистенциална криза - "нещастни по природата на своя живот".
По думите му средата провокира най-много към такива действия: "Средата на либерален режим на достъп до оръжие; на модели на решение на конфликтите чрез позицията на силата; на социални модели на разрешено насилие, което се превръща в източник на забавление - колко от нас гледат криминални филми. Обществото отглежда насилнически модели на справяне с различията и едновременно с това разрешава насилническите средства - оръжията".
Д-р Румен Петров коментира в предаването "12+4" по програма "Хоризонт", че публичното лидерство винаги носи отговорност, защото задава тон на начина, по който се отнасяме към проблемите. Според него президентът на САЩ е застанал на страната на разделителното говорене: "Говоренето, което създава насърчаване на насилието като средство за решаване на конфликтите между хората".
Цялото интервю на Лъчезар Цветков с д-р Румен Петров можете да чуете от звуковия файл.