Цигарите: класически, електронни, саморъчни. Какви здравни рискове се „утаяват” след тютюневия дим – за пушача и за околните.
„Човешкият организъм е различно чувствителен. В едно белгийско проучване се казва, че и половин цигара може да навреди толкова колкото и една кутия цигари. 2019 година Родман и Перфети, двама английски анализатори на тютюневия дим, доказаха 8400 вещества в тютюневия дим и ако човек е чувствителен към някои от тези много токсични вещества, той наистина може да се разболее. Като лекари ни е сме длъжни да кажем, че и една, и половин и пет цигари са вредни“ – каза пулмологът д-р София Ангелова.
Стрес, цигари, надебеляване, отслабване
„Никотинът потиска апетита и когато се спрат цигарите, апетитът се повишава. Ако успеем да изградим режим, да направим добър баланс между приема и разхода на енергия – тогава не се стига до напълняване. Всичко е въпрос на предварително изработена програма, когато вземеш решението да спреш цигарите.
Задачата, която си поставяме при лечение на тютюнопушенето: първо да овладеем физическата зависимост, чрез медикаменти и иглотерапия, и втората цел е да прекъснем условния рефлекс.“
Д-р Ангелова отправи послание към тийнейджърите: „Всеки има своя мечта, а за да осъществим мечтите си трябва да бъдем здрави. Трябва да знаят, че с тютюневия дим увреждат своето здраве и колкото по-рано пропушиш, толкова по-рано ще развиеш хронична обструктивна белодробна болест и всички болести които се предизвикват от тютюнопушенето.“
За есенната кампания срещу ХОББ и туберкулоза, за заблудите и рекламата, за отношението към цигарите у нас и в други държави – чуйте в звуковия файл.