Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Френският журналист, роден в България - Александър Леви, прави журналистическо разследване върху престоя на френския писател Ромен Гари в следвоенна България и разработките на Държавна сигурност срещу него.
Леви работи дълго години в издание от медийната група на „Монд“ във Франция. Автор на много книги.
Разследването е публикувано в престижното френско издание "Books", има го и в превод на български.
"Семейна е причината за това разследване - покрай това, че Ромен Гари стана любим писател на дъщеря ми, която учеше във Франция.
Изненадах я с това, че той е бил в България. Бях ѝ обещал да погледнем какво има в архивите за Гари, като бях чувал, че той има някакво досие. Излезе и филм за това през 2014 г. на Асен Владимиров в съавторство с френска режисьорка. Наричали са го "Книжарят" в ДС. Но аз не знаех дали това досие съществува. Така това стана повод и да прекараме баща и дъщеря малко време заедно в България.
Посетихме Комисията по досиетата и открихме това фамозно досие, което е от 1946 година, много е старо това досие", разказа още пред "Хоризонт до обед" Леви.
Още за това как в следвоенна България представят в досието тогавашният писател, антифашист, хуманист, боен летец, владеещ руски и полски Ромен Гари - слушайте от разговора на Ирина Недева с Александър Леви.