Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цигуларката Искрена Йорданова от Лисабон

Българските музиканти са не само талантливи, но и много добре научени

За оркестъра, който е създала, за откривателството и (малко) за трафика в португалската столица

Искрена Йорданова
В сутрешното ни "Радиокафе" прескочихме до Лисабон, или по-точно Лисабон ни гостува в лицето на българската цигуларка Искрена Йорданова, която от 23 години живее, работи и (наистина) прави музикални и научни чудеса в португалската столица. Започнахме от най-хубавото в Лисабон, което е ... светлината  - слънцето сияе през цялата година и всички е много позитивно - с усмивка (както прави всичко) отговаря Искрена. Запазва я дори като говорим за трафика, който в Лисабон е доста по-съществен от тук, по-значителен като количество, разстоянията са по-големи... Лисабонци са свикнали, но (естествено) се ядосват бурно, иначе са изключително толерантни към пешеходците и точно толкова агресивни към останалите шофьори". Много сме близки - българите и португалците, според нея, въпреки че сме на двата края на Европа и слабо се познаваме. Близки сме и като манталитет, и като не особено високо самочувствие, за съжаление. Иначе в Португалия българската колония не е от най-големите, като самата Искрена познава най-вече музиканти и спортисти.

Основната ни тема обаче, естествено, е оркестърът за старинна музика Divino Sospiro, на който Искрена е и създател, и концертмайстор. Всичко започва да се случва преди близо 14 години, а реално това е най-значителният проект за старинна музика в Португалия. Една от основните цели на състава е  преоткриването на португалския репертоар и най-вече на творбите, които са се изпълнявали през 18 век в страната. Пълно е с интересни неща, които лежат в библиотеките и ни чакат да ги открием - с ентусиазъм продължава Искрена. За нея всичко, свързано с Divino Sospiro, е интересно, многопластово и пълно с предизвикателства, а голямото й удовлетворение идва от факта, че проектът е наистина устойчив. Най-хубаво е именно откривателството - не само самите творби, а и как е протичал животът в кралския двор, всички церемонии, историята на самите композитори и изпълнители.

СнимкаОсвен с оркестъра с много наситен музикален график, от 4 години нашата сънародничка е открила и изследователски център в двореца Келуш близо до Лисабон, също оттогава прави и музикален фестивал. Всъщност този център е първият в Португалия, подобен (изключително добре работещ) има в двореца Версай. Самият португалски дворец може да бъде сравнен с един малък Версай, построен е през 18 век, има прекрасни градини. Именно там се провежда фестивалът, който тази година получава специално отличие от Европейската федерация на фестивалите и е определен за "remarkable festival". Та това е фестивал, на който се представя именно музиката, звучала в този дворец. Става дума предимно за опери или серенати, разяснава Искрена, която с голямо удоволствие се "рови", търси, (пре)открива по една неизпълнявана творба всяка година. Четири такива произведения са вече факт, като при това всички те ще бъдат издадени и записани. Така ще са достъпни и ще могат да бъдат изпълнявани и от други - радва се Искрена.

В разговора тя ни пренася във времената на разцвета на музиката в Португалия - разцвет, който започва в началото на 18 век, когато в Бразилия (тогава тяхна колония) откриват злато и диаманти. Тогава португалските владетели се амбицират да се поставят наравно с италианските, по религиозен път да стигнат до славата и съзнателно започват една всеобхватна културна политика, в която музиката (не само религиозната) играе много важна роля, построяват се големи оперни театри, поддържат се оркестри, канят се най-известните изпълнители от цял свят. "Точно както е сега в Европа" - смее се Искрена. Но познанията й са съвсем сериозни, може би тук трябва да добавя и факта, че тя има защитен докторат по музикология. Продължавайки с историята, стигаме до фаталната за Лисабон 1755, когато силно земетресение унищожава буквално целия град, сринати са оперните зали и библиотеките. За щастие, все още се намират запазени архиви и именно с тях работи българската цигуларка. Всъщност една от тези възстановени опери е творбата, която е била изпълнена в Лисабон буквално ден преди земетресениято. Тя се нарича "Антигоно" и главната роля в нея е написана за тенор, което рядко се е случавло по онова време и в Лисабон я е изпълнил Антон Раф, много известен певец, за когото по-късно Моцарт пише "Идоменео"- потапя ни в музикалното минало Искрена Йорданова. 

СнимкаПо отношение на настоящето и близкото бъдеще -  Divino Sospiro очакват излизането на два (вече записани) диска, единият за реномираната компания Deutsche Harmonia Mundi (с творби на неаполитанския композитор Джовани Паизиело). Останалите подробности - в интервюто, което можете да чуете тук.

Искрена Йорданова има сестра - Велияна (и двете с красиви, нестандартни и запомнящи се имена), която също е цигуларка, също живее в Лисабон, и също е концертмайстор (на Държавния португалски симфоничен оркестър и създател на камерната формация "Дамитe на Сан Карлуш"). И двете са възпитанички на музикалното училище в София и на Националната ни музикална академия. И тук става ясно колко се цени българското музикално образование в Португалия - о, да, радва се на голям престиж, изобщо нашите музиканти са ценени навсякъде - категорична е нашата гостенка. Ние сме не само талантливи, но и много добре научени. Искрена искрено се надява, че България няма да "забрави" музикалното си образование. Тя си замина за Лисабон, където ще продължава да търси, открива и представя съкровищата на португалската музика. Би искала да дойде в София с Divino Sospiro - досега са имали два концерта в България, все на "Варненско лято".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Доц. д-р Стоян Сопотенски - началник на Втора клиника по хирургия в УМБАЛСМ

Водещи хирурзи от "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари при спешни хирургични състояния

Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..

публикувано на 21.02.25 в 10:48
Тактилни ленти трябва да има не само в метрото

Тактилни ленти и сигнализиращи светофари ще улеснят хората с бял бастун

Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Яница Радева е "Разказвач на месеца" в Столичната библиотека

На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Яница Радева пише проза,..

публикувано на 21.02.25 в 09:23

В район "Слатина" целта е градската среда да е достъпна навсякъде

Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният  кмет на район "Слатина" Георги Илиев  с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..

публикувано на 21.02.25 в 09:02
Георги Илиев

Отстраненият Георги Илиев: Аз съм инвеститор, не управител на фирма

"Наистина, участвам във фирма, аз съм я създал отпреди 20 години. Не виждам нищо нередно, защото законът забранява да си управител или в ръководен орган. Когато притежаваш дял, ти си инвеститор." Това изтъкна пред БНР-Радио София Георги Илиев, когото ОИК отстрани от поста кмет на столичния район "Слатина" . Да си съдружник е забранено..

публикувано на 21.02.25 в 08:35

Слънчево, но студено - до минус 20°

Днес ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от минус 6° до 5°. Жълт код за опасно ниски температури е обявен в почти цялата страната, с изключение на пет области - Благоевград, Пазарджик,..

публикувано на 21.02.25 в 07:15