Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Емилия Ченгелова: 50% от разходите за здраве в България се дават от пациента

Снимка: pixabay.com

От 11 часа днес, в големия салон на Българската академия на науките, ще се състои представянето на Института за изследване на обществата и знанието под наслов "Наука, социални иновации и експретиза в полза на обществото". Събитието е част от започналата в началото на миналата година кампания, в която БАН представя своите институти.

Проф. д-р Емилия Ченгелова от Института заяви пред Радио София, че учените искат да покажат пред всички, че те работят по много реални, земни програми и тяхната дейност има пряка връзка с живота на хората. Сред проектите, по които в момента работи Института за изследване на обществата и знанието, са Балканите, мигрантската криза, здраве, стареене, пенсиониране, градското земеделие като стратегия за повишаване на качеството на живот и благосъстоянието. В института работят 113    учени, допълнително 21 специалисти с висше образование, обучават се 22 докторанти и само през 2017 година са направени 326 публикации.

Научен екип от Института изследва качеството на живот в България, а според последните данни неравенството между богати и бедни става все по-голямо и разликата е близо осем пъти. Проф. Ченгелова посочи, че това е обективно състояние в едно общество на пазарна икономика и свободна конкуренция, което означава, че всеки успява според силите си. В момента всяка социална група е в конкуренция с друга. При поглед върху последните 15 години може да бъде установено, че отделни показатели и характеристики на качеството на живот се влошават и неравенствата все повече се изострят. Всеки един аспект може да бъде изследван и да бъдат изработени подходящи политики, с които да се решат проблемите:

Ние в момента работим по четири такива проекта и един от тях е насочен към изследване на здравето, като елемент от качеството на живот. Екипът стигна до много тревожна констатация, че 50% от разходите за здраве в България се дават от пациента, докато този процент в държави, в които има добре работещо здравеопазване, варира между 5 и 20%. Високите разходи за здраве от джоба, особено в случаи с тежки хронични заболявания, директно водят към бедност и социално изключване. Знаете, че има много критики по отношение на модела на здравеопазване - ето и ние го потвърждаваме.

Проф. Емилия Ченгелова добави, че данните на  Института за изследване на обществата и знанието потвърждават тенденцията за обща девалвация на образованието, която е и в нагласи, и в оценъчни модели и в това какво е модерно и престижно. Според нагласите на младите хора днес е престижно да демонстрираш висок материален стандарт, да заемаш позиции, които дават възможност за упражняване на власт и да бъдеш различен и екстравагантен. Все повече млади хора решават, че не им е необходима висока степен на образование, а по-важно е да имаш сертификат, който ти дава възможност да се реализираш в живота.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Важна ли е грамотността при зрелостниците

На 27 март 2027 година стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадесетокластници под надслов "Животът няма "аУтокорект". Платформата "Как се пише?" стартира новаторска кампания за грамотност в помощ на дипломиращите се дванадсетотокласници. Под надслов "Животът няма "аУтокорект" на 27 март, 50 дни преди..

публикувано на 28.03.24 в 17:44

Дискусии за ползите и рисковете в използване на интернет технологиите в рамките на CyberCLUB Community Day '24

Какви рискове крие интернет и как те могат да бъдат предотвратени? Как безопасно и отговорно да използваме последните иновации на технологичния прогрес, като изкуствен интелект, виртуални реалности, дронове и роботи? Това са само малка част от въпросите, които ще бъдат дискутирани в рамките на събитието CyberCLUB Community Day '24, посветено..

публикувано на 28.03.24 в 17:15

Ще отговори ли ГМО на климатичния удар

В началото на февруари Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за създаването на по-устойчиви и издръжливи култури чрез прилагането на нови геномни техники (НГТ), които доскоро не бяха приети в ЕС, така че има доста сериозен напредък в тази посока. Те дават възможност за бързо разработване на култури с полезни..

публикувано на 28.03.24 в 16:07
Доц. д-р Анна Пампулова

Музиката на Петко Стайнов, Димитър Ненов и Панчо Владигеров, събира на една сцена студенти и преподаватели

Доцент д-р Анна Пампулова е хореограф, педагог, режисьор и човек на изкуството. Тя е допринесла много за развитието в тази сфера. Нейното гостуване в предаването "Добър вечер, София" за да ни представи пиршество на духа, на което предстои да се насладим съвсем скоро. Ето какво ни разказа: "Става въпрос за стойностен проект, в..

публикувано на 28.03.24 в 16:03

Проф. Кирил Топалов представя своя "Живот по неизбежност"

Тази вечер (28 март 2024 г.) проф. Кирил Топалов ще представи новата си книга „Живот по неизбежност“, в салона на столичното Народно читалище „Възраждане“. Романът е мемоарен, каза пред Радио София проф. Топалов. „Няма елемент на украсяване – всичко е буквално едно към едно. За съжаление, много от тези неща звучат и художествено, и иронично, и..

публикувано на 28.03.24 в 15:38

"Защо E = mc²?“ - книга и научно шоу на проф. Брайън Кокс за почитателите на астрофизиката

Або гостува в предаването "Радиокафе“, за да ни разкаже за научнопопулярния бестселър на проф. Брайън Кокс "Защо E = mc²?“, който в Зала 1 на НДК, ще представи научното шоу “Хоризонти“, с което обиколи света. Проф. Брайън Кокс е британски физик, направил науката достъпна и вълнуваща за милиони хора по целия свят. Той е професор по..

публикувано на 28.03.24 в 14:16

Празненство на колоезденето в София

Утре вечерта (29.03.2024 г.) София ще се превърне в празненство на колоезденето . Велосипедистите ще се съберат в 19.00 часа при пилоните на НДК, за да покажат сила и единство, казват организаторите. Пред Радио София Иво Делин от сдружение „Велоеволюция“ обясни, че събитието е едно от най-вълнуващите за градската велосипедна общност. Той..

публикувано на 28.03.24 в 14:06