Проф. д-р Емилия Ченгелова от Института заяви пред Радио София, че учените искат да покажат пред всички, че те работят по много реални, земни програми и тяхната дейност има пряка връзка с живота на хората. Сред проектите, по които в момента работи Института за изследване на обществата и знанието, са Балканите, мигрантската криза, здраве, стареене, пенсиониране, градското земеделие като стратегия за повишаване на качеството на живот и благосъстоянието. В института работят 113 учени, допълнително 21 специалисти с висше образование, обучават се 22 докторанти и само през 2017 година са направени 326 публикации.
Научен екип от Института изследва качеството на живот в България, а според последните данни неравенството между богати и бедни става все по-голямо и разликата е близо осем пъти. Проф. Ченгелова посочи, че това е обективно състояние в едно общество на пазарна икономика и свободна конкуренция, което означава, че всеки успява според силите си. В момента всяка социална група е в конкуренция с друга. При поглед върху последните 15 години може да бъде установено, че отделни показатели и характеристики на качеството на живот се влошават и неравенствата все повече се изострят. Всеки един аспект може да бъде изследван и да бъдат изработени подходящи политики, с които да се решат проблемите:
Ние в момента работим по четири такива проекта и един от тях е насочен към изследване на здравето, като елемент от качеството на живот. Екипът стигна до много тревожна констатация, че 50% от разходите за здраве в България се дават от пациента, докато този процент в държави, в които има добре работещо здравеопазване, варира между 5 и 20%. Високите разходи за здраве от джоба, особено в случаи с тежки хронични заболявания, директно водят към бедност и социално изключване. Знаете, че има много критики по отношение на модела на здравеопазване - ето и ние го потвърждаваме.
Проф. Емилия Ченгелова добави, че данните на Института за изследване на обществата и знанието потвърждават тенденцията за обща девалвация на образованието, която е и в нагласи, и в оценъчни модели и в това какво е модерно и престижно. Според нагласите на младите хора днес е престижно да демонстрираш висок материален стандарт, да заемаш позиции, които дават възможност за упражняване на власт и да бъдеш различен и екстравагантен. Все повече млади хора решават, че не им е необходима висока степен на образование, а по-важно е да имаш сертификат, който ти дава възможност да се реализираш в живота.
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..
На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..
Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..
Керамикът Иван Кънчев беше удостоен с международната награда "Артист на годината 2025“ в италианския град Флоренция. Той беше отличен с престижната награда на церемония в Palazzo Pucci, на 25 януари 2025 г., в присъствието на колекционери, журналисти, политици и любители на изкуството. Международната награда "Артист на годината 2025" е насочена към..