Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виолета Иванова: След определяне на МРЗ социалните партньори трябва да надграждат

Виолета Иванова
Снимка: knsb-bg.org

През последните работни дни на 48-ото Народно събрание се приеха промени в Кодекса на труда, с които се утвърждава автоматичен механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ). 
От началото на 2024 г. МРЗ ще е 50% от средната работна заплата за последните 12 месеца. При определянето размера на средната работна заплата ще се включват последните 2 тримесечия на предходната година и първите 2 на текущата.

Приемането на европейската Директива относно адекватни МРЗ е положителна стъпка за нарастването на минималните възнаграждения и защита на жизнения стандарт на нискодоходните групи, повишаване на тяхното потребление и покупателна способност, смята заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) към Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) Виолета Иванова:

„Очакваме в края на 2024 г. да има по-висок ръст на средната работна заплата. Според нашите прогнози, възможно е тогава МРЗ да бъде увеличена до 950-1000 лева, защото средната работна заплата за страната може да достигне до 2000 лв.“

Според Иванова приетият механизъм обаче има и недостатъци – той не  отчита всички критерии за измерване адекватността на МРЗ, както е посочено в самата Директива, съобразно необходимите разходи за издръжка на живот, за покупателната способност като следствие от засилени инфлационни процеси. Освен това социалните партньори не участват пряко в определянето на МРЗ, а имат косвена роля през колективния трудов договор.

На среща на сформираната от служебното правителство междуведомствена работна група за транспониране в българското на законодателство на Директивата относно адекватната МРЗ от КНСБ са настоявали да бъде направена дефиниция на адекватност, придружена със съответните измерители, индикатори и техните тегла.

„Очакваме в рамките до 2027 г. МРЗ постепенно да нараства и да достигне поне 80-90% от необходимите средства за издръжка на живот и заплата за издръжка. Това е нашата идея - да има плавен ход на средната и оттам на МРЗ, но социалните партньори да надграждат с договаряне, съобразно всички останали измерители, съобразени с Директивата“, подчерта още Виолета Иванова.

Актуалната картина показва обедняване на населението у нас. Изследване от края на 2022 г., например, показва, че при сформирана кошница с 20 важни хранителни продукти, у нас със средна заплата може тя да се купи 6 пъти, докато в Германия – 29.

Цяла година държавните институции не намериха решение за овладяване на инфлацията. На световните пазари в края на четвъртото тримесечие има успокояване на пазара. Но това не доведе до намаляване на цените в България.

Правителството предприе действия за проверка в търговските вериги и въпреки че са закъснели, тези мерки са необходими, каза още Иванова.

Още по темата:

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СОС се събира извънредно за ръководствата на 6 общински дружества

Председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров свиква извънредно заседание на 1 август, четвъртък, от 10:00 часа, става ясно от дневния ред на Съвета. Единственото, което ще обсъдят общинските съветници, е връщането за ново обсъждане на решение на доклад, приет на 9 юли тази година от Карлос Контрера, Севделина Петрова, Красимир..

публикувано на 29.07.24 в 19:23

Как сматрфонът да ни направи по-умни

До 2 август в зала “Smart Classroom” на София Тех Парк продължава академия за безопасно присъствие в интернет Smart Scroll Academy . Десетки деца на възраст от 13 до 17 години се срещат с професионалисти в сферата на журналистиката, аудио визуалните изкуства, изкуствения интелект, спорта и медицината , които им разказват как да бъдат..

публикувано на 29.07.24 в 18:52
Без законен договор тези щайги може да се усещат доста по-тежки

ГИТ: Законните начини за работа в чужбина са три

През летния сезон са зачестили случаите с измамени български граждани, на които им е обещана работа в Швеция и Канада, съобщават от Главната инспекция по труда (ГИТ). Безработни, най-често с нисък социален и образователен статус, пристигат в Швеция по покана на приятели или по обява в интернет с обещания за работа в строителството или за..

публикувано на 29.07.24 в 17:39
Актьорът Антон Порязов

Антон Порязов с роля в световната продукция "Младата жена и морето"

В БНР-Радио София гостува и актьорът Антон Порязов , за да ни разкаже за състоялата се съвсем наскоро в България премиера на филма "Младата жена и морето" (Young women and the sea) на режисьора Юахим Рьонинг . Там българският актьор заслужено заема своето място сред звездния актьорски състав на продукцията. Създаден по действителен случай,..

публикувано на 29.07.24 в 17:31
Крис Илиев, Мария Драгнева, Юлиан Костов

Актьорът Юлиан Костов пее с Мария Драгнева в музикалния си дебют "Rain"

Мария Драгнева и Юлиан Костов представиха съвместния си музикален проект “Rain“ в предаването “Добър вечер, София“. Актьорът сподели какво го е подтикнало да се захване с музика, че от малък намира своето вдъхновение в музикалния жанр. "Това е първата ми любов, дори преди киното, преди да гледам “Цар Лъв“. През годините съм си мислил, че ако..

публикувано на 29.07.24 в 15:35

Зорница Русинова: Мерките преди либерализацията на електроенергийния пазар трябва да се вземат отсега

Либерализацията на пазара на електрическа енергия от началото на 2026 година изправя битовите потребители пред рискове от повишаване и нестабилност на цените на тока, и дори пред енергийна бедност. Това е предупреждение от Икономическия и социален съвет (ИСС) в  свое становище по темата . "Тази година имаме 5 акта, свързани с енергетиката..

публикувано на 29.07.24 в 15:33

Бенгалските тигри Киафа и Нарцис в Софийския зоопарк празнуват

Днес честваме международния ден на тигрите, напомнят от Софийския зоопарк. Отбелязва се от 2010 г. с цел да се обърне внимание на международната общественост, че тигрите са застрашен вид и изчезват с бързи темпове от дивата природа поради бракониерство и загуба на местообитания. Бракониерите търгуват с всички части от животното , заради широкото..

публикувано на 29.07.24 в 14:11