Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учениците в журналистически обувки

Най-важното умение, което усвояват в sCOOL Media е критичното мислене

Снимка: scoolmedia.com

Националната интернет платформа за ученическа журналистика sCOOL Media навърши 5 години. Създателите ѝ са си поставили за цел да покажат на гимназистите как работят медиите и им дадат възможност да работят с професионални редактори, с чиято помощ да създадат качествени медийни продукти и да публикуват материалите си на онлайн платформа.

Учениците се обучават да отразяват новини, да пишат и да проверяват достоверността на фактите, както и да разберат повече за журналистическата професия.

Платформата е част от инициативата „Медийна грамотност в класната стая“ на Асоциацията на европейските журналисти – България, в партньорство с Българо-американската комисия за образователен обмен “Фулбрайт” и Фондация Америка за България и има за цел да развие уменията на българските ученици да преценяват, анализират критично, тълкуват и анализират информация чрез програма за медийна грамотност.

Мария Милкова

"С годините проектът прерасна. Казахме си: А защо не те да имат собствена медия, в която те да не са просто потребители, а автори? По този начин най-лесно могат да научат какво са факти, как се събира и проверява информация, как се пише журналистически, по интересен начин", разказа пред БНР-Радио София главният редактор на sCOOL Media Мария Милкова. Тя е журналист с над 15-годишен опит в някои от най-големите медии в България. Социалните теми и по-специално тези за образованието и младежите винаги са били във фокуса на нейната работа, за което тя два пъти става носител на престижната награда „Валя Крушкина – журналистика за хората“. Автор е на документални филми. От 2018 г. е на свободна практика и се занимава с продуциране и създаване на филми и видео съдържание.

По думите ѝ, сега младите хора търсят информация по друг начин, доверяват се много на социалните мрежи. Това не е лошо, имат друг и по-голям избор на източници, но трябва да им светва червената лампа, да използват други инструменти срещу фалшиви новини и манипулации.

На тийнейджърите не им е трудно, но все пак се изискват усилия да го направят.

В разговора се включи и скоро завършил ученик – Кристиян Юлзари, автор в sCOOL Media, избрал журналистиката за своя бъдеща професия.

Каза, че с това, което пише, иска да промени малко средата, в която живее.

Катерина Василева е друг пример, която от автор в ученическата медия се реализира в професионална – в „Свободна Европа“.

От около 60 ученици, преминали през проекта малко ще стават журналисти. По-важното е, че у тях ще остане критичното мислене. Това е особено полезно за обществото, отбеляза Мария Милкова.

Скоро предстои и летен лагер по журналистика за около 20 младежи. Той е на английски и кандидатстването е до 15 април. Там участниците учат, но и се забавляват.

Чуйте разговора на Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и медицината

Наближава крайният срок за участие в конкурса за студенти по медицина за есе по темата "Ще остави ли изкуствения интелект лекарите без работа?" Това е второто издание на наградите "Александър Дърводелски", а формата на получаване на есетата и оценяването останат същите, съобщават от Център за защита правата в здравеопазването. Паричните награди..

публикувано на 21.05.24 в 17:30
Снимка: UPI/ Archives of Roy Export Co. Ltd. Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated SA

Концерт-спектакълът "Чаплин пианисимо" за първи път в България

Концертът-спектакълът „Чаплин пианисимо“ за първи път ще бъде представен в България. На 10 юни софийската публика може да види мащабния проект в зала „България“, на 12 юни в Пловдив - Драматичен театър и на 15 юни във Варна във ФК, в рамките на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. Спектакълът е любопитен разказ за живота..

публикувано на 21.05.24 в 16:28

От ЕС обмислят нови ограничения за старите коли

Какъв е в България дялът на пазара за стари автомобили и как ще се отрази това на сектора, джоба и чистотата на въздуха? Любомир Доросиев, зам.-председател на Асоциация на вносителите на автомобили разказа подробности пред Радио София. По думите му българинът е започнал да кара все по-нови автомобили, като статистиката сочи, че от две години..

публикувано на 21.05.24 в 16:08
Национален дворец на културата

Информационен ден по Програма "Европа 2024" на Столичната община

Утре (22 май), в Sofia Lab, ще се проведе вторият Информационен ден по Програма „Европа 2024“ на Столичната община. Експертите ще дават насоки и формуляри за кандидатстване, придружаващи документи и ще разясняват методиката за оценяване. И през тази година, основаната цел е подпомагането и сътрудничеството между гражданите и местната власт...

публикувано на 21.05.24 в 15:09

Вторият концерт от цикъла "Вдъхновение" на Минко Ламбов с премиера на 22 май

На 22 май, от 18.30 ч., в концертната зала на Общински културен институт „Надежда“, ще се състои вторият концерт от цикълa „Вдъхновение“ на Минко Ламбов, заедно със „Симфониета „София“. Минко Ламбов композира концерта, специално за тромпетиста Венцислав Благоев. „Музиката е прекрасна. Аз отдавна свиря със „Симфониета“, с Минко, други..

публикувано на 21.05.24 в 13:42

Спортът и геополитиката през призмата на актуалния олимпийски идеал

Конференция-дискусия на тема " Спорт и геополитика: мит ли е олимпийският идеал за мир и братство? " ще се проведе на 22 май от 12:00 ч., съобщиха организаторите от Френския институт в България, „София 2024 – Световна столица на спорта“ и Националната спортна академия „Васил Левски“. Във време, когато конфликтите се изострят,..

публикувано на 21.05.24 в 13:12
Марио Хосен солира на откриването на

Научен симпозиум за музиката на композиторите от Дунавските държави

В рамките на международния музикален фестивал „Варненско лято“ има няколко важни насоки, които се развиват целенасочено през последните години. Разказва Марио Хосен, артистичен директор на фестивала: „Вече стана малка традиция в рамките на фестивала да наблягаме и на научния симпозиум – тази година той ще бъде посветен на музиката на..

публикувано на 21.05.24 в 12:31