Ситуационен център "Отворени врати" (СЦОВ) продължава да провежда творчески занимания за деца бежанци от Украйна. Той заработи от началото на войната.
Организираното училище от I до XI клас е започнало на 15 септември 2022 г. със 100 деца, а сега вече са записани 200 и те учат по учебната програма на родината им, с украински преподаватели, разказа пред БНР-Радио София Елена Волкова от СЦОВ.
"Имаме уроци по български език, литература и история. Дори децата учат родителите си на български думи."
Волкова благодари на доброволците, които отделят от времето и вниманието си и участват в арт работилници, ателиета и правят ползотворно времето, което децата прекарват в центъра.
По думите ѝ, това помага на малчуганите по-лесно да се интегрират в българската среда.
В момента вече започнаха летните лагери за деца. Те ще продължат до края на август. В помощ вече участват 4-ма доброволци от София, но се очакват още.
"За децата е важно да научават интересни неща за България, за културата, да се занимаваме, забавляваме, да провеждаме заедно времето – допълва Волкова. – За доброволец няма завишени изисквания. Най-важното е да обичаш да комуникираш с деца. Дори не е задължително да знаеш украински. Децата лесно разбират, особено когато се комуникира през изкуството."
Сред доброволците досега е имало и 18-годишни, и над 60. Гостували са театрални формации – от софийския театър „Импро Ха-Ха“, дори британски актьори са идвали.
Чуйте разговора на Александра Илиева.
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на Сдружение "Приключения с кораб" създаде нов куклен спектакъл с музика на живо "Анук", който запознава децата с магичния живот на студения север и легендите на коренното население от инуити. Анук е смело инуитско момче, живеещо в Арктика, което преодолява много предизвикателства, за да помогне на своя приятел – мече. Поуката от историята..
Петя Андасарова и Вивиан Крайславова - студенти по етнология, специалност "Етнология и културна антропология“ към Софийския университет, разказаха за изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , която се реализира в рамките на инициативата „В търсене на убежище – хора, ценности и практики“. Проектът е финансиран от ЕС и фондация..
Първият документален филм, проследяващ живота и професионалната кариера на Милен Цветков вече има насрочена премиера. Първата прожекция пред публика е планирана за 20 февруари в Зала 1 на НДК . След това филмът и екипът до 2 март ще осъществят турне и срещи със зрителите в Пловдив, Стара Загора, Сливен, Добрич, Русе, Велико Търново,..
Какво предвижда учебната програма на МОН във връзка с пътната безопасност на учениците и какви са извънкласните дейности, организирани от отделните училища - отговорите на тези въпроси дава Асен Александров - директор на 51 СУ „Елисавета Багряна” и председател на Сдружението на директорите в системата на средното образование в България в ефира на..
Не една, а две изложби на Живко Седларски могат да посетят софиянци тази сряда – 5 февруари. Едната от тях е под наслов "Изкуството помага" е открита в галерия "София" на Столичната библиотека . Там са подредени 25 платна във формат 70/100 акрил върху хартия и седем скулптури. Всички средства от експозицията ще дари на Клиниката по..