Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Танзаниецът Джоузеф Малиса:

Историята е щафета, 89-та палката падна

Българите търсят в миналото поводи за вражда, с него захранват комплексите си, смята активистът на „Традиция“, който „загина“ като башибозук на Шипка

Нека всеки, който се ражда в тази държава се нарича българин, без значение какъв е произходът му. Да турците са били тук, но нека не ги мразим, призова Джоузеф Малиса, минути след края на възстановката на Шипченската епопея, в която 54-годишният танзаниец изигра ролята на османски башибозук.

Пристигналият през 1987 година у нас африканец е член на дружество „Традиция“ в град Велики Преслав, откъдето е съпругата му. Джоузеф не за пръв път взема участие във възпроизвеждането на исторически събития. За първи път обаче изкачи Шипка на 25 август, където пресъздаде ръкопашна схватка с руски офицер и „загина“ пред погледите на многохилядната публика, в която бе и президентът Румен Радев.

В клуб „Традиция“ специалистът по поддръжката на радио и телевизионна техника членува от 10 години.                                          „Понеже в Преслав честваме 3 март и гледайки тези събития, реших и аз да се включа. Запали ме едно нещо историческо, купих си пушка, имам вече две, купих си носия“, Снимкавръща лентата Малиса и отбелязва, че за първи път се превъплътил в ходжа.

Тъй като в българската история няма голям избор за актьори от Африка, основно влиза в ролята на „лошите“. „В османската армия е имало маври“, обяснява танзаниецът защо участието на чернокож башибозук в Шипченската епопея си е исторически достоверно.

„Аз съм много голям фен на историята. Знам я от времето на създаването на тази държава, знам за Балканските войни, знам преходите, които сте имали, трудности, успехи, въпреки че са много малко. 1300 години – горе-долу знам, да мога, като отида чрез историята да поискам вода“, усмихва се активистът на „Традиция“

Според него българите имат склонност непрекъснато да търсят поводи за конфликти в своята история, тя е често причина и за ниското им самочувствие и комплекси.

„Пет века е османското присъствие или робство, така както искате го кажете… Испанците са били 9 века. Обаче идва момент, когато разбират и казват така – нека миналото е минало, дай да гледаме напред. Българите обаче постоянно се разправяме за историята. Учим нашите деца на неща, които губят самочувствието, защото в повечето случаи българите са губили. И това нещо вкарва в българина някакъв комплекс. Нека си знаем – България се е разпростирала на три морета…, но това е минало, турците са били тука – нека не ги мразим“, казва Малиса на върха, на който са се провели епичните събития преди 141 години. И уточнява – аз се чувствам българин, част съм от това общество.

Той не се наема да открои най-великата личност от българското минало, защото всеки според него е изиграл своята историческа роля. Затова пък с увереност посочва най-голямата историческа грешка на българите: „Тя е от прехода – 1989 г. Оприличавам го на щафета. Когато играеш щафета, този който държи палката, трябва успешно да може да я предаде на следващия. Ако не предадеш, свършва   щафетата, нали? 89-та година палката падна…“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Официален трейлър на спектакъла "Любовта като стока" ще представи старозагорския драматичен театър

Най-новият спектакъл на Драматичен театър „Гео Милев“  препълни залата на Културен център Стара Загора и на двете премиерни дати 15 и 24 април.  „Любовта като стока“ по Бертолт Брехт и под режисьорската работа на Дамян Тенев поднася изненада на..

публикувано на 26.04.24 в 17:22
Мария Кьосева

Старозагорка режисира късометражен филм в Лондон

Мария Кьосева е само на 21 години, а вече е режисьор на собствен късометражен филм в Лондон. Тя живее там от 2020 г., когато получава пълна стипендия за обучение. След изтичането на дете години записва режисура. Преди месец заедно със свои приятели и..

публикувано на 26.04.24 в 15:36

Митрополит Киприан дирижира "Стабат Матер" от Росини със Старозагорската опера

За втори път Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан ще дирижира „Стабат Матер“ от Джоакино Росини – на 25 април в 19 часа в Операта. Солистите Емилия Терзиева/сопран/, Петя Петрова /мецосопран/, Ивайло Йовчев /тенор/,..

публикувано на 24.04.24 в 19:15
една от картините на Мара Чорбаджийска

Непознатата Мара Чорбаджийска

Знаете ли коя е Мара Чорбаджийска – ако отговорът ви е, че това е съпругата на Чудомир, то сте прави.  Но всъщност, освен негова съпруга, Мара Чорбаджийска е изключителен талант, художник, факт, който някак остава в сянка и който се е заел да осветли..

публикувано на 24.04.24 в 10:00
Парк

Предложение за нов монумент в парк "Артилерийски" провокира обществена реакция

Предложение за поставяне на монумент „100 години Интернейшънъл Инер Уийл"  в парк „Артилерийски“, е една от точките в дневния ред на предстоящата в четвъртък общинска сесия.  Идеята за това е и на двата Инер Уийл клуба в града - "Стара Загора" и..

публикувано на 24.04.24 в 09:15
Боби Иванчев

Дъждът събужда меланхолията в душата

Борислав /Боби/ Иванчев е музикант подвластен на магията на радиото. Неговият първи авторски сингъл "Изваяни" успешно пътешества в ефира събирайки одобрението на слушателите. "Тази песен е послание." В предаването "60 минути повече" роденият през..

публикувано на 23.04.24 в 17:30

Поетесата Маргарита Петкова гостува в Стара Загора за Световния ден на книгата

Световният ден на книгата и авторското право ще бъде отбелязан с богата литературна програма в Стара Загора. Празникът на книгата в града на поетите ще се проведе от 10 до 16 часа с 19-то издание на Маратон на четенето в Културен център Стара..

обновено на 23.04.24 в 15:45

Силата да спасим градската природа

За седма поредна година Български център за нестопанско право (БЦНП) организира националният конкурс "Граждански будилник". Темата тази година е  “Активизъм в действие: силата да спасим градската природа".  Участие могат да вземат кандидати над 14..

публикувано на 23.04.24 в 15:01

Джазиран кавър на песен на братя Аргирови стана част от „Пеещи артисти“

Най-новата песен от музикалния проект „Пеещи артисти“ се казва „Силвия“ и е кавър на песента „Предчувствие за стих“ на братя Аргирови от 1983г. Песента се изпълнява от дамския квартет Албена Михова, Милица Божинова, Петя Дикова и Жаклин Таракчи...

публикувано на 22.04.24 в 15:31
Международен фестивал

Международен фестивал "Вълшебен свят" събра танцьори от цяла Европа

Танцьори от цяла Европа се съревноваваха три дни по време на Международен фестивал "Вълшебен свят" . Той се проведе за детнадесети пореден път в Хасково. Участниците показаха своя талант паралелно на две сцени и бяха оценявани от жури също с международно..

публикувано на 22.04.24 в 15:08