Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият закон за розата ще се обсъжда от Министерски съвет през февруари

Законът за маслодайната роза все още е предмет на обществено обсъждане и се очаква през февруари месец да влезе за разглеждане от Министерски съвет. Това заяви депутатът от ГЕРБ Радостин Танев. Браншови организации, производители и преработватели могат да дават своите предложения, за да бъде изготвен работещ закон. Нуждата от регулиране на сектора се появи след кризата при изкупуването на розите през 2018 год. Розоварните отказаха да приемат цвета, като се оправдаха със свръхпроизводство и намален капацитет за преработка. Цените на суровината паднаха и много от продукцията остана на полето. Розопроизводители излязоха на протест, за да поискат държавата да се намеси в бранша.

От БСП са готови със свои предложения за закон, ако скоро Министерски съвет  не приеме нужните текстове. До новата кампания за розобер остават само 4 месеца- коментира депутатът от БСП Светла Бъчварова, член на Комисията по земеделие. Според нея, предложените от правителството текстове за обсъждане не решават нито един от проблемите на българското розопроизводство. Изискването за регистър на производителите и липсата на такъв за розоварните е неработещ механизъм. Трябва строг контрол на посадъчния материал, защото през последните години никой не контролира вноса на некачествени и заразени продукти. Държавата трябва да знае колко са засадените площи, броя на производителите и капацитета на розоварните. В момента няма регистър, който да покаже колко са площите с рози и възрастта на насажденията. Причината е, че се плаща на декар и няма никакво значение какво се засажда, затова и не се полагат усилия за създаването на регистър на един автентичен български продукт с високо качество, който да държи и висока цена. Оказва се, че в последните години България произвежда много повече розово масло, отколкото са възможностите на бранша. Има съмнения, че нашият продукт се смесва с друг некачествен от страни в Азия и това удря по имиджа на българската марка- допълва проф. Бъчварова.

Договорната система между преработватели и производители  е много важна, защото, както е при тютюна, не можеш да продадеш и килограм без договор. Според депутатът от БСП, трябва да има възможност за държавна помощ на земеделските стопани според количеството произведена продукция. Тя определи като спекулативни цените през миналата година и отказа на розоварите да приемат продукция. Маслото има трайност 5 години и в този период може да се намери пазар за него, а розите няма как да се съхраняват. Все още от Министерството на икономиката не са отговорили на въпроса колко розово масло е произведено в страната през миналата година. Едно от оправданията е, че статистиката се отнася за всички маслодайни продукти, а не конкретно за розата. Друг от проблемите на розопроизводството у нас е неглижирането на Института в Казанлък, който би могъл да поеме контролни функции при сертификацията на посадъчния материал и при преработката.

"Ако не заложим на научния потенциал на България и не се използва качествен посадъчен материал, могат да плъзнат зарази по растенията, да падне качеството и да унищожим това, което сме изграждали с години"- коментира още депутатът от БСП.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как площадът на село Змейово се оказа частна собственост?

Старозагорското село Змейово може да остане без централен площад, защото близо половината от него се оказва частна собственост.   Бъдещите намерения на новия стопанин е там да издигне къща за гости, а ако това се случи, голяма част от жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 17:44
Ремонт на ул.

Отделни процедури заменят рамковите договори за възлагане на проекти в Стара Загора

Община Стара Загора сменя рамковите договори за възлагане на проекти, които действат до момента, с отделни процедури. Това обяви кметът Живко Тодоров. Повод за реформата при възлагането на проекти в града става ремонтът на ул. "Св. Княз Борис I", в участъка..

публикувано на 29.11.24 в 17:01

Развръзка около бъдещето на Летище Стара Загора

Община Стара Загора очаква да придобие терена на бившето Летище до края на годината. Това обяви кметът Живко Тодоров. Той разкри, че по темата се водят напреднали разговори между Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на развитието..

публикувано на 29.11.24 в 16:38

В шест ямболски села изследват за чума и шарка по овцете

В шест села в област Ямбол дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода,..

публикувано на 29.11.24 в 16:35

Кметът на Хасково обяви 3 януари за неучебен ден

Кметът на Хасково Станислав Дечев обяви 3 януари 2025г. за неучебен ден за всички училища на територията на община Хасково. Решение 3-ти януари да бъде неучебен ден вече взеха и други общини в Хасковска област, сред които Димитровград и Ивайловград...

публикувано на 29.11.24 в 15:36

Площадка за разделно събиране на отпадъците от домакинствата заработи в Стара Загора

Площадка за предаване на разделно събирани отпадъци от домакинствата заработи в Стара Загора . Тя се намира в квартал "Железник ". Ако хората, които  оставят разделно събрания си отпадък от бита, в края на годината са събрали 150 кг отпадъци,..

публикувано на 29.11.24 в 15:23

Ангел Стойков: Студентите в общежития отново очакват големи сметки за ток

Промяна в закона, която да позволи на студентите в общежития да заплащат ток на регулираните цени, както домакинствата. За това настояват отново от Националното представителство на студентските съвети в България. В момента студентските общежития са..

публикувано на 29.11.24 в 15:06

Кметове на погранични общини участват в кръгла маса в Одрин

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. Те участват в кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху..

публикувано на 29.11.24 в 12:51

БЧК раздаде коледни пакети на деца от Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най - уязвимите групи от населението на територията на община Болярово.  Коледни пакети получиха деца в детските градини на..

публикувано на 29.11.24 в 12:41

Честват 60 години хор "Тодор Мазаров" в Павел баня

В Павел баня организират честване на 60 години от създаването на хора за школувано пеене "Тодор Мазаров" към Народно читалище "Напред - 1903г." Съставът ще отпразнува тържествено годишнината с голям концерт в събота от 18:00 часа, а в проявите..

публикувано на 29.11.24 в 12:38