Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десетки сигнали за умрели делфини по българското крайбрежие

Видът Морска свиня (Phocoena phocoena) е вече застрашен от изчезване в наши води

| обновено на 08.07.19 в 09:16
4
Снимка: wikipedia.org

Десетки сигнали за умрели делфини по българското крайбрежие са получени в последните 3-4 седмици. Сигналите са от почти всеки плаж по нашата ивица – от Крапец до плаж Делфин, каза за Радио Стара Загора Атанас Русев от Сдружението „Да запазим Корал“ и „За делфините“, който от години следи тревожния процес.

Като основна причина за измирането на делфинчетата-бебета той посочва незаконния риболов на калкан, който се извършва по бреговете на България, Украйна и Румъния. Морските обитатели попадат в бракониерските мрежи, които са стотици километри дълги и се задушават в рамките на от 3 до 5 минути. Очите на мрежата представляват ромбове със страни 18-20 см., а самата мрежа е тънка и найлонова, и за малките е „невидима“ във водата. Те по никакъв начин не я усещат или вече са много близко и са уловени. За разлика от бебета от вида Морска свиня, делфините  от другите видове отчитат тези мрежи на метри преди това. Русев подчерта, че имат доказателства и те са многократно потвърдени, а твърденията на български специалисти, че делфинчетата умират от морбили, международни експерти отхвърлят.

Уловът на калкан в Черно море е най-доходоносния бизнес в рибарството. Това е „златото“ на морето за рибарите в Черно море, заради цената на калкана. Съществуват квоти, специални разрешителни, регулация и всякакви законови разпоредби не само в България, но и в другите страни с излаз на Черно море. За жалост, през последните години се наблюдава трайна тенденция на намаляване на популацията и на калкан, в следствие нелегалния риболов, прекомерния улов и други фактори.

Размерът и обхвата на този нелегален риболов е толкова голям, че дори Интерпол има проект като глобална инициатива да разследва и преследва замесените в този "бизнес", оценен на 23 милиарда долара загуба за световната икономика.

По думите на Атанас Русев, в българските води липсва какъвто и да било контрол, официална статистика на загиналите делфини не се води, а институциите потулват случаите. Броят на сигналите в РИОСВ по черноморието драстично се разминава с този в регистъра на сдруженията, занимаващи се с проблема. Ако екоинспекциите отчитат 80-100 сигнала за умрели делфинчета по брега, в регистъра на „За делфините“ те са близо 450, каза още Русев.

През 2016г. лично премиерът Бойко Борисов е поел ангажимент да се предприемат мерки, за да се спре нерегламентираният улов на калкан, но до момента такива няма, подчерта прородозащитникът. Миналата седмица Румънската брегова охрана е заловила в мрежа почти 6 км 25 мъртви делфинчета и около 1300 броя калкан, но в морето е оставена още 100 км мрежа, която с години ще лови морски обитатели, каза Атанас Русев.

В момента български природозащитни организации, съвместно с румънските им колеги от OCEANIC CLUB разработват географската информационна система, която ще бъде допълнена с данни от Румъния и Украйна, за всички масови случаи на измиране на делфини за последните 5 години. Случаите за тази година вече надхвърлят броя на загинали животни от предходните години и очакванията са тази година те да са много повече.

Според природозащитника, видът Морска свиня е застрашен от изчезване, той е най-малоброен в Черно море. От проучване на организациите, които се занимават със смъртта на делфинчетата, става ясно, че едва 1% от тях изплуват до брега, поне още 1000 остават в морето.

„Ако всяка година от бракониерска дейност се избиват между 3000 и 5000 делфинчета, до 10 години видът ще изчезне“, подчерта Атанас Русев.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. Има снимки, които може да не са подходящи за хора със силна чувствителност.


Линкове към страниците на българската и румънската организации, работещи по проблема с делфините.
https://www.facebook.com/groups/savedolphinsBG/

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Снимка: ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток“

Димитър Главчев разпореди проверка за реорганизация на дейността на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“

Служебният министър-председател Димитър Главчев разпореди на служебния енергиен министър Владимир Малинов да извърши проверка относно информация за реорганизация на дейността на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“, съобщиха от правителствената информационна..

публикувано на 15.11.24 в 19:04

Четирима с условни присъди от съда в Харманли за купуване на гласове за ГЕРБ

Четирима мъже получиха условни присъди от Районен съд - Харманли за купуване на гласове за ГЕРБ.  Те са признати за виновни, че са купували гласове на местните избори през 2019 г. и на парламентарни избори през 2021 година.  Двама от тях са синът и..

публикувано на 15.11.24 в 17:16

Общинският съвет на Болярово заседава на 21 ноември

Общинският съвет на Болярово ще заседава на 21 ноември. На вниманието на съветниците по време на ноемврийското заседание ще са  мерките за повишаване готовността за действие в усложнена зимна обстановка на община Болярово за сезон 2024/2025 г. Ще разгледат..

публикувано на 15.11.24 в 16:50

Временна организация на движението към старозагорския кв. „Зора“ утре

На 16 ноември 2024 г., събота, поради извършване на строително-ремонтни дейности, няма да се обслужва спирка „Чайка“ в посока изток към кв. „Зора“ в Стара Загора. Автобусите от градския транспорт по това направление ще се движат по следния маршрут: ул...

публикувано на 15.11.24 в 16:41

На гости в библиотеката в Деня на четенето

Третокласници от СОУ „Васил Левски“, заедно с класния си ръководител се включиха в деня на четенето в Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Събитието откри Димка Михайлова от Детския отдел. „Ние влизаме в обувките на всеки един..

публикувано на 15.11.24 в 16:24

Десетки старозагорци се изследваха безплатно в кампанията „5 минути за ЗДРАВЕ“

При изключително голям интерес премина в Стара Загора кампанията „5 минути за ЗДРАВЕ“ за безплатно изследване функцията на белия дроб и отчитане на основни здравни показатели с помощта на телемедицината.  Инициативата има за цел превенция на рака на..

публикувано на 15.11.24 в 16:12

Художествената галерия в Казанлък представя експозицията "Гладът на сърцето"

Експозицията „Гладът на сърцето“, която разглежда глада отвъд физическото усещане, ще бъде открита на 16 ноември в Художествената галерия в Казанлък. Това съобщи за Радио Стара Загора кураторът на изложбата Христина Бобокова. Тя допълни, че в нея са..

публикувано на 15.11.24 в 15:54

Започва цялостно обновяване на експозиции в Историческия музей в Димитровград

В Димитровград започва цялостно обновяване на две експозиции в Историческия музей – „Димитровград“ и „Бригадирско движение“. Кметът Иво Димов смята, че на експозициите предстои да бъде даден съвсем различен облик от досегашния и призова историята на..

публикувано на 15.11.24 в 15:36

Над 170 души се включиха в Есенната кръводарителска ация на Тракийски университет

Студенти, преподаватели и служители на Тракийски университет – Стара Загора отново „прегърнаха" доброто и за поредна година взеха активно участие в Есенната кръводарителска кампания „Направете добро – спасете човешки живот".  Акцията, инициирана от..

публикувано на 15.11.24 в 15:28

„Шофирането не е игра" в Стара Загора

„Шофирането не е игра": Община Стара Загора и институции обединяват усилия в кампания за превенция на пътни произшествия Световният ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия, който през 2024 г. е на 17 ноември, ще бъде отбелязан в..

публикувано на 15.11.24 в 14:39