Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трудна година очаква производителите на плодове и зеленчуци в България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Трудна година очаква производителите на плодове и зеленчуци в България, коментира за Радио Стара Загора - Марияна Милтенова, председател на Националния съюз на градинарите. Една от причините за това е забавянето на разработването на нови и стари пазари заради карантината, допълни Милтенова. 

" За голяма част от пазарите, които бяхме създали, вече имахме доста записвания от страни от Близкия Изток, е невъзможно да изпълним поръчките си. Възможностите да изпълним поръчките си със самолет са невъзможни заради спрените полети, а ако търсим алтернативни маршрути през други европейски страни, това ще оскъпи крайният продукт, от което пък клиентите няма да са доволни. "

По повод недоволството на търговците, породено от заповед на директора на БАБХ, според която всяка партида плодове и зеленчуци, влизащи в България, трябва да е придружена от документ с анализ на пестицидите в тях, Милтенова коментира, че  че търговците протестират срещу множеството проверки, които се правят на вносната продукция, но според нея няма нищо лошо в тези проверки.

" Вие помните в годините какви огромни количества зеленчуци от трети страни, някои и от Европейския съюз, замърсени с пестициди над допустимите норми, бяха спрени, но не достатъчно, разбира се, и голяма част от тях достигнаха до нашите потребители, застрашавайки тяхното здраве. " 

Тя посочи, че такива анализи се правят във всички държави. В Гърция например не е възможно да влезеш и да внесеш продукция, да отвориш веднага камиона и да продаваш, както се правеше в България - без извършен анализ и без да се знае какво има вътре, колко пестициди и други замърсявания. 

"Не искам да цитирам държави, в които продукцията като се отвори, трябва да стои доста време в камиона, защото иначе ще се отровите".

Председателят на Националния съюз на градинарите разказа и случай , когато организацията е участвала в изложение в съседна държава.

 "След месец и половина изпращане на материали, справки и съгласуване и най-накрая не ни допуснаха да разтоварим продукцията, а ставаше дума за рози и лавандула. Седяхме три дни на пека и с еналожи да изхвърлим всичко. Направете си сами изводите за каква защита става въпрос за родната продукция. Тогава никой не пое ангажимент за нашите загуби. "

Цялото интервю на Елена Енчева с Марияна Милтенова, председател на Националния съюз на градинарите, чуйте в прикачения звуков файл. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Първи за годината Изпълнителен Комитет (ИК) на Европейска асоциация на тютюнопроизводителите се провежда в столицата

Развитието на тютюнопроизводството в Европа, актуалната ситуация, проблемите и предизвикателствата пред сектора се обсъждат на първия за годината Изпълнителен комитет (ИК) на Европейската асоциация на тютюнопроизводителите (UNITAB), в София. С цел..

публикувано на 26.04.24 в 12:30
Станчо Ставрев, кмет на община Тунджа.

Населението на община Тунджа се увеличава с предимно млади хора

С тържествена сесия на общинския съвет започна Празника на община Тунджа, който се отбелязва на 22 април.  На нея сс званието "Почетен гражданин на Община Тунджа" беше удостоен Атанас Мерджанов- народен представител  от ямболския избирателен..

публикувано на 22.04.24 в 11:17

Тодор Гондов: Манастирът на Григорий Синаит се е намирал до някогашното село Дупница в днешна Турция

" Много са предположенията за древната област Парория и манастирът на Свети Григорий Синаит. Първият исихастки манастир, който по нищо не е отстъпвал на подобните в "Метеора". Синаитският манастир е бил средище на много известни български светци, като..

публикувано на 19.04.24 в 11:44
Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35

Феноменът "Ел Ниньо" отслабва, настъпва "Ла Ниня"

Пренос на топъл въздух от Северна Африка към Европа е причина за необичайно горещото време през последните дни у нас, съобщи Симеон Матев, доктор по климатология и автор в платформата „Климатека“. Той алармира за глобално затопляне с бързи темпове,..

публикувано на 15.04.24 в 12:35

Проф. Марин Добрев: В автентичния си вид от 30-те години Халите се оказаха най-подходящата сграда за Градска художествена галерия

„Всяко едно поколение в Стара Загора формира свое отношение и принос към културните сгради на Стара Загора и много ревниво ги пази“. Това каза по Радио Стара Загора културологът проф. Марин Добрев. В Световния ден на културата и опазване на..

публикувано на 15.04.24 в 11:56
https://www.facebook.com/photo/?fbid=387099837400706&set=a.253387987438559

Задава се „Dr. Rock Fest 2024"

Мнозина го познават като очен хирург, но освен медицината д-р Станимир Трошев има и друга голяма страст – музиката. Той е басист на групата “Led 7” и в ефира на Радио Стара Загора разказа за първите си трепети по рок музиката. Връщайки се назад..

публикувано на 13.04.24 в 15:10
Георги Вулджев

Икономист: Проблемът с фискалния резерв е преувеличен

К ато цяло се преувеличава проблемът с фискалния резерв. Тези пари по всяка вероятност ще бъдат възстановени в по-голямата си част до края на текущия месец. През април много често има плащания по държавния дълг или други текущи разходи и  в тази ситуация..

публикувано на 11.04.24 в 14:21

Липсата на държава в ромските махали е заплаха за националната сигурност

Голяма част от проблемите в ромските квартали, включително на инфраструктурата може да бъдат решени тогава, когато в кварталите се сложи ред и законност. Това коментира за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, управител на сдружение „Свят без..

публикувано на 08.04.24 в 17:10

На 7 април отбелязваме деня на здравето и здравните работници

На днешния 7 април отбелязваме Световния ден на здравето и честитим професионалния празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България се..

публикувано на 07.04.24 в 09:35