Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Барс е единственото куче санитарен инспектор у нас

Снимка: личен архив

 Поводът да разкажем отново за 6 годишната немска овчарка Барс, която живее с водача си Николай Терзиев в Хасково е случаят в с. Тича в котелския балкан. Там преди две седмици бяха намерени 4 мъртви птици от вида черен лешояд, който е в Червената книга на България. Видът се заселва отново у нас по програма на Сдружение "Зелени балкани" от някоколко години, след като е изчезнал в края на 60-те и началото на 70-те години на миналия век. Лешоядите са умрели, след като са яли от умрели от отровени овчарски кучета, оставени незаровени.

     За работата му като санитарен инспектор, Барс и водачът му са преминали съкратен курс на обучение в Унгария от два месеца, вместо 4, както е обикновено. Причината е близката  приятелска връзка и любовта от пръв поглед между двамата, признава  и днес Николай Терзиев. Той приема Барс като свой по-малък приятел или брат - много весел, игри и палав.

 Последният случай, когато природозащитниците са потърсили двойката за проучване и почистване на терена е от последните почивни дни край завоя на р. Арда при Маджарово. Сигналът е бил за намерен мъртъв белоглав лешояд. За успокоение на природозащитниците, птицата не е умряла от отравяне, а от естествена смърт. 

 Барс е участвал с водача си в много акции за търсене и  прочистване на отровни огнища в Източните Родопи, Сакар, Дервентските възвишения, Сливенското поле и на много места, където получат информаця за умрели диви животни. Такива са били случаите край Своге, където е била загубена почти половината от колонията белоглави лешояди, над София, където са били отровени 8 лешиояда и 1 скален орел... в Кресненското дефиле. "Опитваме се да премахнем отровни примамки, които не са били намерени, защото е важно районът да бъде добре почистен, за да няма животни, пострадали вторично и третично след отравяне. Намирали сме чакали, както бе в случая край с. Тича, белки, лисици, таралежи. Опасно е и за човека, защото останала в почвата отровата, може да се просмучи в ядливи гъби, които израстват на отровения участък. Много често жертва на тези отрови стават овчарските кучета.", казва Николай Терзиев.

Освен лешоядите по този начин умират и всички видове хищни птици - от нощните,каквито са совите до  дневните - орли, ястреби, соколи, мишелови. Много често първи пострадват и врановите птици - свраки, сойки, гарвани, които също са мършоядни. Затова е много важно да няма вторично, третично и така нататък замърсяване на дивата природа. Барс е обучен като намери отровно огнище или труп на мъртво животно да не се поддава на ловния си инстинкт и желанието си да го яде. Чака позволението на водача си  и награда от него за свършената работа.

 От какво зависи  ефективната му работа? Кучето трябва да е в добро здраве, да е отпочинал, да не е много горещо... В града също е търсен за откриване на отровни примамки, но там е по-трудно - има много миризми и изгорели газове, които се смесват и следите и миризмите се  губят, но пак е помагал Но няма нищо общо с възможностите, които показва полицейското куче Рекс в популарните сериали за Комира Рекс, разказва приятелят му.

 Вероятно още 2-3 години Барс ще може да бъде санитарен инспектор и после ще трябва да се пенсионира. Скоро се очаква и у нас в полицейски школи да започене обучението на специални работни кучета с профила на Барс. И той няма да е единственото такова куче в Българя, завършва Николай Терзиев, разказа си.

 Цялото интервю с Николай Терзиев за кучето Барс, едниственият санитарен инспектор сред специалните работни кучета у нас, чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29

Ученици от Пето ОУ в Стара Загора дирижираха оркестър

Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..

публикувано на 26.03.25 в 16:27

Учителят музикант Александър Симеонов: „Децата ме научиха на търпение, а аз ги уча на добри каузи!“

"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..

публикувано на 25.03.25 в 16:08

Събират лични истори и мнения за първата експозиция за монумента на връх Бузлуджа

Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията  ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...

публикувано на 22.03.25 в 13:20

Млекарево пази жив спомена за спасителката на местната църква баба Еленка

Ако пътувате през община Нова Загора и минете през с. Млекарево, ще се възхитите на красивата църква „Св. арх. Михаил“. На вратата на църковния двор ще минете през паметна плоча с имената на Еленка Кунева Коева / 1935-2023 г/  смирена и добра жена от..

публикувано на 21.03.25 в 16:49

В „60 минути повече Lifestyle“: Промяната ДЗЕН и как да превърнем балкона си в истинска градина

Пролетта е тук! Слънцето грее по-силно, а дните стават по-цветни. И си пожелаваме пролетта да донесе радост и нови начала.  Пролетта е сезонът на преобразяване. След месеци на тишина, застой и вътрешно съзерцание, природата се пробужда, а заедно с нея..

публикувано на 21.03.25 в 15:54

Фестивал на мекиците във Въгларово – традиция, вкус и толерантност!

На 21 март село Въгларово ще бъде домакин на Фестивалът на мекиците! Събитието, се провежда за четвърти път и има за цел да обедини хората чрез традиционния вкус на пухкавите, златисти мекици. Всичко започва през 2019 г., когато в местното..

публикувано на 21.03.25 в 08:00
Валентин Глушков по време на работно посещение в Европейския парламент в Страсбург

Стара Загора има избран младежки делегат в ЕС

19-годишният абитуриент от Профилираната природоматематическа гимназия „Гео Милев“ и доскорошен Млад омбудсман на Стара Загора Валентин Глушков е един от четиримата млади българи, излъчени след сериозна селекция за делегати в рамките на 11-тия цикъл..

публикувано на 20.03.25 в 15:17
Домашно врабче

Световен ден на врабчето отбелязваме днес

Популацията на врабчетата намалява в световен мащаб . Зелените площи бързо и сигурно се превръщат в джунгли от бетон. Биологичното разнообразие се променя и редуцира броя на видовете с по-нисък природозащитен статус. От 2010 година по инициатива на..

публикувано на 20.03.25 в 12:25

Журналистът Чавдар Златев се включва в пролетната акция на Атон

В поредна пролетна акция на Атон се включва като поклонник журналистът  Чавдар Златев. Светата общност на Атон обяви нови и по-строги мерки за посетителите- поклонници. По думите на Чавдар Златев, който е на мястото за 12 път, за първи път вижда..

публикувано на 19.03.25 в 11:06