Припомняме, че работата на ТЕЦ "Марица 3" АД – Димитровград беше спряна с ПАМ от РИОСВ - Хасково на 21 април 2022. Административната мярка срещу ТЕЦ ,,Марица 3“ АД – Димитровград ще остане в действие до привеждане на горивната инсталация в състояние, което не води до опасни замърсявания на околната среда и до рискове за човешкото здраве.
Припомняме още, че превишенията на нормите за серен диоксид са предмет на дело на Европейската комисия срещу България, което е в напреднала фаза и се очаква решение на Съда на ЕС и налагане на санкции на страната ни.
Към настоящия момент ТЕЦ „Марица 3“ не работи. Единствената лицензирана и сертифицирана автоматична измервателна станция в района на Димитровград отчита, че средноденонощните концентрации на серен диоксид вече са в норма, под критичния праг от 125 микрограма на кубичен метър (µg/m3). За 30 април и 1 май те са съответно 13 и 18 µg/m3.
Критичният праг от 350 µg/m3, приложим за средночасовите измервания, също е далеч от стойностите, отчитани в последните дни. За двата дни те попадат в диапазона от 4 µg/m3 до 65 µg/m3.
На 2 май се забелязва известно повишение в нивата на серен диоксид, но остават в норма. Среднодневната стойност е 71 µg/m3, а средночасовата се движи в диапазона от 8 µg/m3 до 215 µg/m3. Възможна причина за повишението е пренос на емисии от Гълъбово в резултат на североизточния вятър през периода.
За сравнение, преди принудителната административна мярка за спиране на дейността на ТЕЦ „Марица 3“ АД - Димитровград, само за месец април са отчетени 5 критични прехвърляния на средночасовата норма за опазване на човешкото здраве. На 7 април дори двукратно е надхвърлен и аларменият праг, което означава 3 последователни часа със стойности над 500 µg/m3.
Само за първите четири месеца на тази година в Регионалната инспекция по околната среда и водите от граждани, организации и фирми са подадени 20 сигнала за замърсяване на въздуха. За този период автоматичната измервателна станция е отчела 8 на брой превишения на средночасовата норма. От май до декември 2021 година са регистрирани 25 сигнала, свързани с нередности при работата на ТЕЦ ,,Марица 3”, а отчетените за периода надвишения са 30 на брой.
За 2020 година, от друга страна, критични замърсявания на въздуха със серен диоксид в района на Димитровград не са отчетени. Именно през този период ТЕЦ "Марица 3” не е работила.
ТЕЦ „Марица 3“ АД - Димитровград е основният източник на емисии от серен диоксид в района. В града няма други промишлени обекти, формиращи и изпускащи емисии от серен диоксид. Възможен е и пренос на емисии от енергиен комплекс ,,Марица изток“, но липсата или минималният брой регистрирани превишения през годините, когато ТЕЦ ,,Марица 3“ не работи или е с минимален брой работни часове, ясно показва, че преносът от други източници е минимален, инцидентен и не води до значимо замърсяване на атмосферния въздух в Димитровград.
Планинските пътища в Сливенска област са проходими при зимни условия, съобщават от Областно пътно управление. Няма затворени участъци от републиканската пътна мрежа. Затворен за зимата е общинския път Сливен – Селището – връх „Българка". Общо 15..
Безпроблемно, към момента, се извършва движението на територията на Ямболска област, няма населени места без ток и вода. Очаква се ситуацията да се усложни в късните вечерни часове и през нощта. Всички пътища от републиканската мрежа в Ямболска..
Над 40 човека и 40 машини са включени в почистването на пътищата в област Стара Загора . Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора Йонко Иванов от почистващата фирма, ангажирана с поддържането на пътищата в областта. Той каза, че пътните..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени , съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро" клон Сливен. Това нарежда..
Започна подготовката за провеждане на 31-ото издание на Чудомировите празници в Казанлък, които по традиция се провеждат от 25-и март до 1-ви април. И тази година организаторите са подготвили изпълнена с много събития програма, посветени на живота и..
Първият фестивал на свинските уши в Стара Загора беше грандиозен. Над 10 000 души посетиха събитието е Станционната градина, над тон и половина свински уши бяха изядени , каза в ефира на Радио Стара Загора един от организаторите на кулинарния..
Въпреки многобройните сигнали до мобилните оператори за неравномерно и липсващо покритие в крайграничната община Болярово, качеството на остава незадоволително. Лошите интернет връзки затрудняват и административното обслужване в района...
От днес започва прием на заявления за регистрационен номер по избор от СТ 5001 ТМ до СТ 6000 ТМ, съобщават от пресцентъра на Областната дирекция на МВР Стара Загора. В сектор „Пътна полиция“ гражданите могат да подават заявления за предоставяне на..
Среща, на която бяха набелязани мерки за противодействие на битовата престъпност проведоха днес кметът на Димитровград – Иво Димов и директорът на МВР Хасково Иван Расоков. Поводът за срещата беше залавянето на мъж, който нападна с метална тръба..
14-годишното момиче, пострадало след побой от баща си, е в добро здравословно състояние и изписано е от УМБАЛ „Киркович“ в Стара Загора . Това съобщи за Радио Стара Загора Петя Чакъров, директор на Дирекция „Социално подмомагане“ в Стара Загора...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net