Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под липите:

Каква е връзката между мандолина и песничката "Зеленчуци който не яде"?

Кое е общото между мандолина, нотни листи и  детската песничка "Зеленчуци който не яде" - не, не е въпрос от "Стани богат", а отговора му знаят и разказват по изключително интересен и увлекателен начин в отдел "Нова история" на Регионалния исторически музей в Стара Загора. В съкровищницата на отдела пазят една прекрасна мандолина, която била притежание на Михаил Кочев.

А кой пък е Михаил Кочев -  той е учител, композитор и тъкмо авторът на музиката на популярната песничка от детството ни "Зеленчуци който не яде", разказва Райна Антонова  от отдел "Нова история" в Регионалния музей под Липите.  Освен на тази детска песничка, Кочев е автор на музиката и на други слушани в детството ни песни - "Прела баба",  "Кат' войници на редици"... 

А още по-интересно става, когато разберете, че композиторът е свързан със Старозагорско. Кочев е роден в града на Яворов през 1878-ма година. Неговият баща Георги бил съратник на Левски, един от съоснователите на тайен революциоен комитет. И като човек размирен, бунтар,  заедно с брат си Янко, бащата на Кочев бил пратен на заточение в Бурса. От дете малкият Михаил бил пленен от музиката. Родът му обаче го наставлявал да зареже цигулката, защото "цигулка къща не храни". 

Михаил заминал за Одеса с изричната заръка да се изучи за лекар. Но записал и завършил "музикални науки"  и се завърнал в Родината. Първоначално бил учител по музика в родния Чирпан, по-късно се преместил в Стара Загора. И отново работел като учител. Но поел и хор, развивал благотворителна дейност, създавал  музика за детски песнички. 

Една прекрасна мандолина, нотни листи и риза с народни шевици, дарени на Регионалния исторически музей от дъщерята на Кочев,  днес разказват  неговата история. Можете да я чуете в прикачения файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

снимката е илюстративна

Две необикновени истории, свързани с писма по пощата

Независимо, че сме в ерата на високите технологии, независимо от ураганната скорост, с която те се развиват, всяка година на 23 януари Светът все още поглежда към химикалите, хартията и  пликовете за писма. Защото на тази дата се отбелязва Международният..

публикувано на 23.01.25 в 07:00

Истории на колела от чернобял кадър

Снежана Маринова е съвременен будител. Бившият директор на регионална библиотека "Захарий Княжески" е библиотекар, изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги. Участва като автор и в съавторство в създаването на книгите:..

публикувано на 23.01.25 в 04:55

За китайското бойно изкуство тайдзицюан и силата на мисълта с Тихомир Тодоров и Лилия Тодорова

Тихомир Тодоров е преподавател, инструктор по бойни изкуства, международен съдия и носител на много престижни награди в България и чужбина. Бил е в Китай над 5 пъти, осиновен е и от китайско семейство. Започва да тренира бокс през 1986г. в град..

публикувано на 22.01.25 в 12:12
Интернет

Звездното небе с уникално явление още в началото на годината

Тази вечер ще станем свидетели на впечатляващо звездно явление. Шест от седемте планети – Марс, Юпитер, Уран, Нептун, Венера и Сатурн – ще се появят едновременно на небето, с изключение на Меркурий. Това явление е  известно като „голямо..

публикувано на 21.01.25 в 14:51

Отново ще избират „Цар Трифон“ в с. Малка Верея

Празникът Трифоновден в с. Малка Верея се празнува от десетилетие на 1 февруари, когато Българската православна църква отбелязва денят на Св. Мчк. Трифон, като от 2000 г. е официален за селото. И тази година малковерейци продължават традицията и ще..

публикувано на 21.01.25 в 10:44

Стоян Михайлов - фотографът-бохем, заради който баща заплашва дъщеря си, че ще я лиши от наследство

В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора.  Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска..

публикувано на 16.01.25 в 09:45

Димитрина Ковачева, голямата любов на Ататюрк - със старозагорски корени, роднина на поета Кирил Христов

Една наскоро отпечатана книга – " Стефан Киров. Мемоари", подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, повдига завесата за живота и бита на старозагорци в годините преди Освобождението, опожаряването на града и след Руско-турската Освободителна война...

публикувано на 15.01.25 в 15:16

Грамофонът и виниловата плоча – новата стара мода

Виниловите плочи са носител на звук без конкуренция в продължение на много години. Производството им започва да се развива от началото на 20 век. Първите са направени от глина и крехък материал шеллак и са събирали само няколко минути запис...

публикувано на 12.01.25 в 16:40

Радост Овагимян, психолог: Започнете новата година не с нереалистични планове и обещания, а се фокусирайте върху момента

Нова година, ново Аз!, мислим си ние, правейки списък с нови начинания и обещания. Някои от най-популярните новогодишни обещания са тези, свързани с физическа активност. Фитнес залите и клубовете за групови тренировки са претъпкани през януари, но..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите на 2024 г.

За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г.  Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..

публикувано на 06.01.25 в 14:03