Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще стигнат ли историците до точната година на раждане на Левски

2
Снимка: Кристина Русева


Личността на Апостола на българската свобода  винаги буди дискусии, особено около годишнините на неговото раждане и обесване. В последните години много историци откриват и публикуват нови факти, снимки, документи, свързани с живота и делото му. Всички те   минават през медийното пространство, някои стават предмет на остри публични и научни диспути.

  От известно време в историческите среди се появиха нови години на раждането му, не официално признатата до сега 6/18.07.1837 г.  Това е повод да си припомним, че още преди 23 години бе повдигнат този въпрос и бе посочена годината 1846 г. от Георги Туртуриков от Стара Загора.

  През 2000 г. историкът и юрист публикува монографията си, над която работи от 1989 г., че рождената година на Дякона е 1846 г. Основното доказателство за това свое твърдение, той намира в думите на Апостола пред съда в София. На първия разпит на 4-ти януари 1873 г.  на въпросите кой, от къде е и с какво се занимава, той отговаря: „Васил, на баща ми – Иван, от Карлово съм {и]съм на двадесет и шест- двадесет и седем години, занятието ми е да облекчавам положението на българите и обикалях, за да им давам упование“.

С днешна дата Георги Туртуриков добавя и още един факт в подкрепа на своята теза – намерената снимка от Виктор Комбов от Националния музей „Васил Левски“ в Карлово в османските архиви преди няколко години, по която турските власти издирват Дякона. На гърба на фотографията  е направено пълно описание на Левски и е посочена и възрастта му и е вероятно от началото на 1872 г. Или няколко месеца преди това. Надписът гласи: “Снимка на Дякон Васил Левски от гр. Карлово. Понастоящем майка му се намира в същия град. Тъй като 1 зъб на горната му челюст под мустака стърчи навън – устна му е леко повдигната. С риж мустак е, среден на ръст със светло сини очи, на 25-26 години“.

Събеседникът припомни и няколко косвени доказателства, с които защити своето заключение от преди 23 години.

За Радио Стара Загора Георги Туртуриков посочи, че датите на раждане – 6-ти юли и на обесването на Левски – 6-ти февруари са точните дати, които трябва да се приемат за двете събития, свързани с Апостола. „След като през 1916 г. с приемането на грегорианския календар са прибавени 12 дни към 19 в. и 13 дни към 20 в., разликата между стария и новия календар е изчистена и няма нужда да се добавят нови дни. Датите са съответно 6-ти юли и 6-ти февруари.“, поясни той.

В звуковия файл чуйте интервюто с Георги Туртуриков.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В Болярово децата се подготвят за посрещането на Баба Марта

Работилничка за мартеници създадоха в Болярово ученици , родители  и учители. Децата показаха  завидни умения при работа с  бели и червени вълнени конци, за да създадат най-българския символ вещаещ идващата пролет –мартеницата,  съобщиха от пресцентъра на..

публикувано на 21.02.25 в 15:14

Ски зона Котел - още една възможност за начинаещите скиори

Новата снежна покривка от последните дни дава възможност още малко да се порадваме на зимните спортове и игрите със снега. За старозагорци най-близкото място, където могат да покарат ски или шейни, е пистата на Бузлуджа.  На час и половина път от..

публикувано на 20.02.25 в 18:28

Владимир Карамазов представи дебютната си книга „Мина половин живот“ в Стара Загора

„Това е разказ за движението в моя живот. Аз съм Владимир Карамазов. Актьор. Сега ще вляза в нова роля – на разказвач. Едно от важните неща в живота ни е да се движим напред – физически и ментално. Така можем да се озовем на места, които само сме..

публикувано на 19.02.25 в 16:53

Англичанин дари над 100-годишен портрет на Левски и Ботев на Болярово

Половин година след последното ми идване в кафенето на сем. Ставреви , известно като „кафенето на Левски“ в Болярово забелязвам нови „експонати“ по стените на кафенето. Едната половина от него е посветена на Апостола на свободата с графични портрети по..

публикувано на 18.02.25 в 17:54

Кой е вторият Васил Кунчев и каква е връзката му с Левски?

  Едва ли има българин, чието сърце да не трепва, щом чуе името Васил Левски!  Име, което е символ на безсмъртие, а  личността на Левски е най-святата за нас, превърната от всенародната почит и любов в икона, в светец.  За нас, като българи, като народ,..

публикувано на 18.02.25 в 15:02

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42