Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Насилие над момиче от Стара Загора пробуди невиждана гражданска енергия у нас

| обновено на 30.07.23 в 18:59

На национално мирно шествие ще излязат граждани в редица български градове в понеделник, 31 юли. Историята на едно 18-годишно момиче, което стана жертва на зловеща агресия, потресе обществото през последните дни. От месец гимназистката се бори за своето физическо и емоционално оцеляване след нападение с макетен нож от 26-годишен мъж, сочен за неин приятел и извършител на жестокото престъпление. За драмата, която преживява семейството, се осмели да говори публично първо пред Радио Стара Загора покрусената майка

Зловещата история предизвика лавина от болка, гняв и възмущение в обществото и доведе до утрешните акции пред съдилищата у нас в търсене на справедливост и прилагане на цялата строгост на закона по казуса с тежко раненото момиче.

Елена Венкова инициира шествието в Стара Загора. Тя призова акцията да не се политизира, защото "всички вече са уморени от обещанията на партиите и от това те да превземат подобен тип събития и да ги провъзгласяват за свои". 

Националната акция се разраства и ще се обсъждат общи действия с организаторите в другите градове, подчерта Венкова. Основните искания са за по-строги мерки срещу насилниците, особено при доказан рецидив, адекватна реакция на институциите при подаден сигнал за насилие, по-строго наблюдение при събирането и анализа на доказателствата, както и върху хода на съдебния процес.   

Шествието в Стара Загора ще започне в 18:00 часа пред Съдебната палата и ще продължи към сградата на кметството и по централния бул. "Цар Симеон Велики".



По публикацията работи: Таня Балабанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Глобиха собствениците на кучета без паспорти и регистрационни документи

Четири кучета без документи и неспазване на правилата при паркирането съдържа седмичната справка за констатирани престъпвания на наредби на Община Стара Загора. Общо 5 броя са наложените санкции „Акт за установяване на административно нарушение“ след..

публикувано на 24.02.25 в 10:43

Расте интересът на българите към круизния туризъм

Задава се силен круизен сезон. От 2022 г. пазарът е във възходящ тренд след отпадането на Covid мерките, заяви Борис Боев – продуктов мениджър в eдна от големите туристически агенции у нас. Той отбеляза, че през миналата година цените на круизите..

публикувано на 24.02.25 в 10:30

Ремонтират дома за стари хора в село Воден

Държавният дом за стари хора в пострадалото от пожарите през лятото на 2024г. село Воден ще бъде ремонтиран. Това разкри за Радио Стара Загора управителя на институцията Златка Янева. 5млн.лв. е отделената от държавата сума, необходима за извършване..

публикувано на 24.02.25 в 09:27
Радостин Танев

Радостин Танев: Югоизточен район е по-удачен за Стара Загора при новото райониране

Стара Загора да продължи да бъде в Югоизточния район, заедно с областите Сливен, Ямбол и Бургас, е становището, зад което застава общинската администрация в града. Това обяви зам.-кметът Радостин Танев. До 28 февруари е срокът за подаване на..

публикувано на 24.02.25 в 09:19

Превозвачите: Увеличение на толтаксата означава по-скъпи стоки

"Промяна в цената на толтаксите ще означава поскъпване на всички видове стоки за крайния потребител". Това заяви по повод предложението на правителството за възстановяване на нивата отпреди COVID -пандемията за винетните стикери и толтаксите председателят..

публикувано на 24.02.25 в 07:35

Пътната обстановка в област Стара Загора тази сутрин

Времето в област Стара Загора е ясно, сняг не вали. Температурите са в широк интервал от  -10 до - 4 градуса. Няма ограничение на движението, съобщи дежурният в Областно пътно управление тази сутрин инж. Брайков. На прохода "Шипка" пътните настилки са..

публикувано на 24.02.25 в 06:27

Очаква ни предимно слънчево време с температури в широки граници

Атмосферното налягане е по-високо от средното за месеца. Ще се понижава, но ще остане по-високо от средното за месеца. Днес в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и..

публикувано на 24.02.25 в 05:48

Вторият медицински хеликоптер пристига до края на месеца на базата край Сливен

Следващата седмица и вторият медицински хеликоптер ще бъде в България. Това обяви за БНТ  министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов. По думите на Кирилов всички проверки на апаратурата са направени, като до 28 февруари хеликоптерът трябва да..

публикувано на 23.02.25 в 14:28
google.com

Поставят близо 190 знаци по пътя между Казанлък и град Шипка

Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда да бъдат поставени нови 189 пътни знаци в отсечката между Казанлък и град Шипка. Заедно с това ще бъде извършено полагане на хоризонтална маркировка и напречна шумна такава, поставяне на мантинели, почистване..

публикувано на 23.02.25 в 13:45
google.com

АПИ обявява поръчка за нов технически проект на разширението на пътя Стара Загора - АМ „Тракия“

Агенция „Пътна инфраструктура“ предвижда извършване на дейности по разширението на пет километровата отсечка, свързваща Стара Загора с АМ „Тракия“. По този повод през настоящата година е заложено обявяването на обществена поръчка за избор на..

публикувано на 23.02.25 в 13:28