Министерството на земеделието и храните откри информационната кампания по директните плащания в Стара Загора. На срещата в общинска зала „Славейков“ присъстваха заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов, експерти и десетки земеделски стопани.
По различни причини тази година кампанията стартира на по-късен етап, обясни заместник-министърът на земеделието в служебния кабинет Иван Капитанов. Той допълни, че целта на срещата е запознаване на земеделските производители с последните изменения, предвидени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони.
Заместник-министър Капитанов припомни, че на 26 април страната ни изпрати първото изменение на Плана и към момента се очаква официалното одобрение на Европейската комисия.
През 2023 година директни плащания от 808 млн. евро по Европейския фонд за гарантиране на земеделието са получили 64 942 ферми. За тази година броят на фермерите, които ще получат финансиране по програмата е над 62 хиляди, каза още заместник-министърът на земеделието.
Иван Капитанов обясни, че с 8,6 млн. евро е увеличен бюджетът за директни плащания по Европейския фонд за гарантиране на земеделието, които ще получат земеделските стопани тази година. Общият бюджет на плащанията е малко над 817 млн. евро, като от тях най-много средства - 392 млн. евро, ще бъдат насочени към основното подпомагане на доходите за устойчивост. Младите земеделски стопани ще получат 12,2 млн. евро, малките стопани - 2,8 млн. евро, а стопаните, отглеждащи памук 2,5 млн. евро. Чрез допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост стопанствата, които са до 600 хектара, ще получат 93,4 млн. евро.
След Стара Загора информационната кампания по директните плащания продължава в Сливен, Ямбол и Бургас.
Кампанията за подаване на заявления за помощта започна на 22 април и ще приключи на 24 юни. Всички изисквания и промени ще бъдат описани в наръчник за директните плащания през 2024 година.
64-годишен мъж загина при пожар в дома си в с. Капитан Андреево. Инцидентът е станал днес преди обяд. Сигнал на тел. 112 е подаден към 10 часа от брата на загиналия и техен комшия. Двамата мъже се втурнали да гасят пламъците до идването на..
Над 30 хил. птици загинаха при пожар в птицеферма в чирпанското село Свобода. Сигналът за инцидента е подаден в 10:04 часа, съобщи за Радио Стара Загора старши инспектор Михаил Михов, началник на група "Оперативен център" към Регионална дирекция "Пожарна..
Днес преди обяд над по-голямата част от страната, с изключение на Югозападна България, облачността ще е значителна, но около и след обяд над Дунавската равнина и Горнотракийската низина ще се разкъса и намалее до предимно слънчево . Облачно ще се..
Година и половина след спечелени 14 милиона лева европейски средства от Индустриална зона " Загоре" за изграждането на инфраструктура в терените край село Еленино, предстои обявяването на обществена поръчка за реализацията на проекта. "Програмата за..
Изложба „Чуй ме с жест", насочена към българския жестов език откриха в Стара Загора. Организатори са Ротари клуб Стара Загора и Ротари Клуб Стара Загора-Берое. Целта е да се популяризира българския жестомимичен език, който вече официално е част от..
Община Сливен продължава с премахването на незаконните гаражи в града, обяви кметът Стефан Радев, за да бъдат благоустроени териториите, които заемат. Според него половината от тях вече са премахнати. Приоритет в работата на общината е и подмяната на..
Времето днес ще остане слънчево над Западна и Централна България с по-значителни увеличения на облачността над Дунавската равнина, съобщават от НИМХ. Над Източна България ще бъде облачно, но съществени валежи не се очакват. Ще продължи да духа до..
Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен. Единствената промяна е, че площта на депото на общинския..
От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение" предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват делегираните на учебните..
Реконструкция на уличното платно затваря ул. „Свети Георги Победоносец" в кв. „Железник" в Стара Загора до 30 април 2025 г. Заповедта на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров спира движението на личен и договориран транспорт, както и на МПС,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net