Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старозагорски учители споделиха след обучение по програмата "Еразъм+"

Финландското образование е насочено към практическото обучение

| обновено на 26.09.24 в 16:44

Учители от старозагорското НУ „Димитър Благоев“ посетиха Финландия и обмениха опит със свои европейски колеги благодарение на програмата „Еразъм+“. Педагози от 11 страни се запознаха с финландската образователна система и успяха да проследят учебните занятия в три училища в Хелзинки. Своите наблюдения върху организацията на учебния процес в скандинавската държава споделиха в ефира на Радио Стара Загора директорът на НУ „Димитър Благоев“ Жана Минчева, главният учител Рада Димитрова и координаторът по проекта  „Структурирано образователно  посещение на училища и семинари“ Яна Бабрикова.

Финландската образователна система е насочена към практическото обучение. В училищата, които посетихме, има кабинети по металообработване, дървообработване, шев и кройка, готварство- както беше у нас преди години, разказва за впечатленията си Жана Минчева. Класовете са мултинационални и всяко дете се чувства добре, храната и учебниците са безплатни за държавните училища. За разлика от нашата страна всяко училище в северната държава избира в колко часа сутрин да започнат учебните занятия. Учениците не са ограничени да се разхождат в двора на училището, имат възможност да използват близкия парк- допълва още директорът на училище „Димитър Благоев“. Образователната система включва и родителите в учебния процес. Те могат да присъстват в клас и да подпомагат работата на учителите. Според Рада Димитрова българските ученици са доста по-натоварени от финландските си връстници. Това което се изучава в 6,7 клас при тях, в България се преподава в 4,5 клас. Определянето на частите на речта във Финландия се учи в 5 клас, у нас започва във 2-ри. В по-горните класове се учат десетични дроби в сравнение с нашите програми. Децата са по-разтоварени и може би затова са и най- щастливата нация според класациите-допълва Димитрова. Възможност за креативност и свобода при преподаване на учебния материал имат финландските учители- споделя своите впечатления и Яна Бабрикова. Нормативните документи не указват толкова стриктно какво точно и кога трябва да се изучава. Така според възможностите на учениците може да се определи дали има нужда от повече часове за упражнение. Учениците влагат повече творчество в часовете и постигат много добри резултати. Чуйте цялото интервю на Миглена Нейкова:


По публикацията работи: Здравко Георгиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За първи път в страната: В Стара Загора електрически камион събира боклука

Стара Загора е първият град в страната, в който сметосъбирането ще се извършва с електрически камион . Инвестицията на почистващата фирма „Грийн Партнърс“ е за е за близо половин милион евро , а амбицията на общината е автопаркът да бъде..

публикувано на 17.04.25 в 13:01
Светлин Тачев

Политологът Светлин Тачев: Правителството изглежда още по-стабилно

Вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков по всяка вероятност няма да мине . Това коментира за Радио Стара Загора политологът Светлин Тачев. Според него няма голяма разлика с предишния вот, иницииран от МЕЧ, Възраждане и Величие...

публикувано на 17.04.25 в 12:31

Ученици от ПГОХ "Райна Княгиня" с благотворителен базар за ученик в нужда

В навечерието на Великден, ученици от Професионалната гимназия по облекло и хранене „Райна Княгиня“ (ПГОХ) в Стара Загора организираха благотворителен базар. Събраните средства ще бъдат дарени в подкрепа на Марио Танев – ученик от Търговската..

публикувано на 17.04.25 в 12:13

Младеж загина при трудов инцидент в Хасково

19-годишен младеж е загинал при полагане на трасе с високо напрежение в Хасково. Инцидентът е станал в неделя. Момчето е работило на електрически стълб, когато при полагане на кабела се е получил камшичен удар и това е причинило смъртта. Веднага е бил..

публикувано на 17.04.25 в 11:23

Безплатна „Зелена зона“ за старозагорци и гостите на града за великденските празници

Паркирането в границите на обособената „Зелена зона“ в Стара Загора ще бъде без заплащане по време на празничните дни за Великден - за периода от 18-и до 21-ви април 2025 г., включително. Таксуването за кратковременно паркиране в централната градска част..

публикувано на 17.04.25 в 09:43

17 април - Световен ден на хемофилията

На днешния 17 април светът поглежда към рядко генетично заболяване – хемофилията. Наричат я "кралска болест", защото се появява още по времето на кралица Виктория. Причина за възникването й е нарушението в  гликопротеин, наречен "фактор 8", който има..

публикувано на 17.04.25 в 08:05

"Играй за Зеления пояс" пристига в Хасково

Продължава турнето на инициативата на „Пукльовците“ "Играй за Зеления пояс". В  Хасково от 14:00 – 15:30 в Регионална библиотека „Христо Смирненски“ и ще изправят учениците в състезание по находчивост и креативност.  Ще участват 8 отбора..

публикувано на 17.04.25 в 06:20

Велики четвъртък е - най-важният ден от Страстната седмица

Велики четвъртък, най-важният ден от Страстната седмица. Този ден се свързва с четири събития : умиването на нозете на апостолите от Христос, Тайната вечеря, на която е установено тайнството Причастие , молитвата в Гетсиманската градина и..

публикувано на 17.04.25 в 06:00

Предимно слънчево ще бъде времето в четвъртък

През деня ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони в западната половина от страната ще се развие купеста облачност , но само на изолирани места там ще превали краткотраен дъжд. Вятърът ще е от изток-югоизток, слаб, в Източна България -..

публикувано на 17.04.25 в 04:54

Обявяват победителите в Първия конкурс за хайку поезия „Съзерцания в Аязмото“

Парк „Аязмото“ бе вдъхновение за общо 63-ма участници от цялата страна в Първия конкурс за хайку поезия „Съзерцания в Аязмото“. Конкурсът е включен в програмата за отбелязване на  130 години от създаването на парка  и се организира от сайта за изкуство,..

публикувано на 16.04.25 в 16:41