Окончателно беше върнат старият модел на управление на Сметната палата. Начело на палатата ще е колективен орган от един председател и 8 членове. Съставът ще се избира за срок от 7 години. Смяната на модела предизвика остри дебати в пленарна зала.
По време на управлението на ГЕРБ промяната в Закона за Сметната палата намали нейния състав, като начело е председател и двама негови заместника. С окончателните промени сегашните управляващи възстановяват колективния начин на управление, при който има 1 председател и 8 членове. Те ще се избират и освобождават от Народното събрание. Връщането на модела опозицията окачестви като грубо партизиране в Сметната палата.
Според Павел Гуджеров от ГЕРБ независимостта на одитната институция е отпаднала за сметка на партийната зависимост, което на свой ред ще постави под съмнение одитите на палатата.
Румен Гечев от БСП коментира, че дългите дебати имат за цел единствено да не бъде приет законът, за да се предотврати излизането на компрометираща за ГЕРБ информация преди изборите.
Смут сред управляващите по време на дебатите придизвика предложението на депутатите от левицата Георги Кадиев и Борис Цветков, което беше подкрепено от ГЕРБ, и отпадна едва след прегласуване. Те предлагаха петчленен състав на палатата с един председател и 4 негови заместници.
Председателят на бюджетната комисия и един от вносителите Йордан Цонев беше категоричен, че твърденията за партийна зависимост са неоснователни, защото старият състав никога не е имал оплакване, че Сметната палата е упражнявала партиен рекет.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.