Независимостта на съдебната власт остава основен проблем, който влияе на бизнес средата в България, напредъкът срещу корупцията е ограничен и нестабилен, нужни са възпиращи санкции за конфликт на интереси, обяви Европейската комисия, която днес представи анализи и препоръки за страните-членки. Те са част от координацията на икономическата политика, а за България са отбелязани и проблеми с бюджета, пенсионната система, енергийния сектор, здравеопазването и образованието.
През тази година България се е отклонила повече от разрешеното от средносрочната си бюджетна цел и Комисията препоръчва засилване на бюджетните мерки и укрепване на стратегията за 2015-а година. Повишаване на събираемостта на данъците и справяне със сенчестата икономика - са други препоръки от днес. Европейската комисия отбелязва, че България е отстъпила от ангажиментите за пенсионна реформа, която, според нея, трябва да продължи с увеличаване на пенсионната възраст, изравняването ѝ за мъже и жени, и намаляване на възможностите за ранно пенсиониране. За здравеопазването констатацията е, че липсва прозрачност във финансирането, а многобройните регламентирани и нерегламентирани плащания изключват част от населението от достъп до здравни услуги.
Препоръката е да се осигури ефикасно здравно обслужване. Комисията препоръчва и реформи в образованието, за да се увеличи качеството и пазарната му ориентация, както и по-активни политики за справяне с безработицата. България има нужда от координирана стратегия за реформа на публичната администрация, досегашният подход е бил разпокъсан, пише още в документа.
За енергетиката е отбелязано, че са нужни повече конкуренция, прозрачен пазар на газ и електроенергия, по-независим регулатор и ускорено изграждане на междусистемни връзки със съседните страни заради риска от прекъсване на доставките. Тези препоръки трябва да бъдат одобрени и от Съвета, повечето от тях присъстваха и в приетия преди една година документ за България.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.