През 1965 г. местният учител по биология Илия Илиев заедно със своите ученици започнал да събира животински и растителни видове. За нуждите на часовете по биология са препарирани животни, които могат да бъдат срещнати в Стара планина. Постепенно колекцията, подредена в коридорите на училището, се разраснала и през пролетта на 1976 г. е преместена в нова сграда. От 1 януари 1977 г. сбирката става филиал на Историческия музей в Ловеч, а самостоятелен музей - през 1992 г.
Сред експонатите на природонаучния музей са и представители на изключително редки видове като жълтоглавото кралче, която е най-малката птица, която се среща в България. Ръстът й стига само до 9 см. Друг експонат е обикновеният тритон, който живее само в местности с много чиста вода.
В атракционната зала на музея са представени предимно едри бозайници – благородни елени, кафява мечка, видри. В другата зала са изложени риби, които живеят региона, змии и други влечуги, както и над 120 птици, разказа Мариела Минкова, която работи в музея. Има дори и една бяла мечка, която, разбира се, не е живяла в Балкана, а прекарала дните си в зоопарка в Ловеч.
Още за този природонаучен музей и представените в него видове чуйте в репортажа на Ивайло Николов.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.