Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ежемесечна информация за доходността от 2-ра пенсия предлагат депутатите

| обновено на 14.05.15 в 13:25
Снимка: БГНЕС

Докладът на Комисията за пенсионните фондове беше одобрен от Народното събрание. В него се предлага до 20-а дата на всеки месец хората да получават данни за доходността на парите си за втора пенсия. Настоява се още таксите да бъдат намалени. 

Досега фондовете един път годишно трябваше да обявяват информацията за доходността и състоянието си. Нашето предложение е това да става всеки месец до 20-о число. Да ограничим опасността от злоупотреби и инвестиране на парите на хората в свързани лица. Трето, да увеличим парите на хората, като намалим таксите, които фондовете им събират. Вместо до пет на сто, както е сега, осигурителната вноска да бъде до четири на сто за 2016-а година, до 3,5 на сто за 2017-а, до три на сто за 2018-а година. Таксата за прехвърляне от фонд във фонд, която сега е 20 лева, да отпадне, заяви председателят на комисията Корнелия Нинова.

По-рано пред "Хоризонт" тя каза, че заради спора за доходността на пенсионните фондове временната комисия в парламента за проучване на тяхното състояние е поискала да бъде изготвена обща методика за изчисляване. Корнелия Нинова каза също така, че пенсионните фондове и Комисията за финансов надзор имат два месеца да отговорят ясно дали парите във фондовете намаляват или се увеличават. Според Нинова на този етап най-важно е в какво се влагат средствата от тези фондове: Парите са инвестирани предимно в дългови ценни книжа, в акции, права и дялове, в банкови депозити, парични средства има, инвестиционни имоти. Ако се инвестират в успешни инвестиции, то те се увеличават. Има един период, в който беше икономическата криза, в който се сринаха пазарите, тогава доходността е отрицателна.

Парламентарната комисия, която проучи дейността на пенсионните фондове, препоръча още да бъде усъвършенствана методиката, по която се определя тяхната доходност. Според доклада се налага законодателна инициатива във връзка с разширяване на понятието за "свързани лица".

Докладът оборва тезата, която правителството лансира в началото на дебата миналата година за пенсионната реформа, че доходността на фондовете е отрицателна и точно заради това вноските за втора пенсия трябва да бъдат прибирани само в НОИ. Това призна и депутатът на ГЕРБ Владислав Николов, който отчете, че комисията си е свършила работата:

Да успокоим българските граждани, да им кажем, че са сигурни техните пари в пенсионните фондове, да им кажем, че тяхната доходност, тя е положителна и че те получават доход от парите, които са вложили там.

Мартин Димитров от Реформаторския блок се застъпи за по-агресивно намаляване на таксите на фондовете от записаното в доклада:

Повече от десет години дадохме възможност тези фондове да събират едни от най-високите такси в ЕС. Мисля, че този период трябва да свърши. Това ще позволи и повишаване на доходността, защото, като взимаш пет процента от самата вноска, това има пряко негативно влияние върху доходността на тези фондове.

И темата за контрола - Йордан Цонев от ДПС подчерта, че Комисията за финансов надзор е свършила добре контрола върху дружествата и предупреди депутатите:

Констатациите за допуснати слабости от Комисията за финансов надзор не предполагат да внасяте законопроекти, с които да се променя структурата с цел смяна и промяна на мандатите. Регулаторите не бива да бъдат подменяни при всяка подмяна на управлението на страната и на мнозинството в българския парламент.

Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт предупреди, че в момента по сметките на НАП стоят парите на българи, осигурявали се за втора пенсия. Каза, че става дума за 170 млн. лева, които иначе по принцип вече трябвало да носят доходност на работещите. Отворени остават и други въпроси, каза Байрактаров:

Една голяма част от тези хора имат партиди, по които няма движение. Нямаме ясна и точна картина кои са истинските собственици на тези пенсионни дружества, дали някои от тези пенсионни дружества случайно не са се заигравали по схемата "свързани лица". Няма нито едно изречение поне като извод, какво е финансовото състояние на пенсионно-осигурителните дружества.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!