Днес се навършват 130 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Център на тържествата е Пловдив. Празникът започва в катедралния храм „Света Богородица“ с молебен, отслужен от пловдивския митрополит Николай. Венци и цветя ще бъдат поднесени пред паметника на Захари Стоянов, както и пред паметната плоча на майор Райчо Николов.
Вечерта в центъра на града членовете на пловдивския комитет „Родолюбие“ ще направят възстановка на част от събитията, свързани със Съединението. Кулминацията на празника е тържествената заря-проверка пред Паметника на площад "Съединение", на която ще присъства президентът Росен Плевнелиев. БНР ще предава пряко церемонията от 20,30 часа.
Преди официалната церемония в музея на Съединението ще бъде открита изложбата "Съхранената памет на Съединението от 1885 година" в българските музеи, архиви, библиотеки и частни колекции. Посетителите ще могат да видят вещи, документи и снимки на много от дейците на Съединението - Захари Стоянов, Коста Паница, капитан Атанас Узунов.
Директорът на музея Стефан Шивачев обяснява:
Показваме една изключителна колекция за майор Райчо Николов, единствената жертва на Съединението тук в Пловдив - три портрета, единият е правен от Георги Данчов - Зографина, негов личен приятел, другият портрет на Пловдивската художествена галерия - той е маслен портрет, а третият е фотографски портрет. Поставени едни до други представят образа на този изключителен българин, който за жалост загива толкова рано. На неговото погребение на 7 септември 1885 година присъстват повече от 20 хиляди души.
Ловчанският митрополит Гавриил ще отслужи в църквата "Въведение Богодорично" при катедралния храм "Св. св. Кирил и Методий" литургия по повод годишнината от Съединението и молебен за благоденствие. Тържествено ще бъде вдигнато националното знаме. В Ловеч предстои и концерт на представителния духов оркестър на Сухопътните войски на Българската армия.В парка „Стратеш“ ще се проведе и второто издание на атрактивното детско велосъстезание „Деца на колела“.
По силата на Берлинския договор, подписан през 1878 г., България е разделена на Княжество България и Източна Румелия, която остава в пределите на Османската империя. На 6 септември 1885 година български войници завземат конака в Пловдив и арестуват областния управител на Източна Румелия. Създадено е временно правителство, което обявява обединението на двете части от България. Два дни по-късно - на 8 септември княз Александър Батенберг утвърждава Съединението. То е признато от Великите сили едва на 5 април 1886 г. с подписването на т.нар. Топханенски акт.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.